Jakie są korzenie problemu z kredytami we frankach?

Data dodania: 2016-07-25

Wyświetleń: 1112

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Historia frankowiczów

Pomysł na wzięcie kredytów we frankach szwajcarskich wystartował w 2004 roku. W tymże roku zaciągnięto kredyty w obcej walucie o wartości 6,1 miliarda złotych po kursie walut zgodnych z tamtymi czasami. Jednak wielki boom miał swoje apogeum w 2008 roku, gdy udzielono prawie 10 razy więcej kredytów niż 4 lata wcześniej, a wartość opiewała w wysokości 56 miliardów złotych.

Ale dlaczego wiele ludzi zdecydowało się wziąć kredyt w zagranicznej walucie? Powodów było kilka. Jednym z nich na pewno jest było wstąpienie Polski do Unii Europejskiej. Wielu analityków oraz bankowców uważało, że współpraca krajów biedniejszych poprzez współpracę i napływ gotówki będzie w stanie za kilka lub kilkanaście lat dogonić kraje bogatsze w tym przypadku kraje zachodnie takie jak Francję, Niemcy czy Wielka Brytania. Kolejnym ważnym aspektem jest to że bank szwajcarski jest, a w zasadzie był jednym z najbardziej stabilnych banków na świecie co pozwalało mieć nadzieję, że gospodarka szwajcarska nie będzie tak ryzykowna, jak brytyjska czy niemiecka. Najważniejszym powodem dla którego ludzie zadłużyli się to był niski kurs franka szwajcarskiego. Helwecka waluta w ówczesnych czasach kosztowała około 3 złote. Cena ta raz spadała lub wzrastała, jednak nie były to wielkie zmiany. Niestety po kilku latach nastąpiło załamanie gospodarcze na całym świecie. Jedne kraje to mocniej odczuły inne słabiej, ale najważniejszym czynnikiem było, to że gospodarka szwajcarska była jedną z najstabilniejszych. Przez takie działanie wartość franka szwajcarskiego w porównaniu do złotówki wzrosła prawie o 1/3, co spowodowało zwiększenie raty kredytu.

Dla wielu rodzin i przedsiębiorców wymiana walut online lub w kantorach stało się zmniejszeniem kosztów jednej raty, jednak nie każdy bank zezwalał na spłatę kredytów w walucie szwajcarskiej i sam przez własne kantory bankowe, chciał wymieniać raty, zwiększając tym samym dodatkowo swoje zyski. Problem frankowiczów ciągle narastał, więc zwrócili się z prośbą o pomoc do władz rządzących, co stało się także cenną kartą przetargową w wyborach.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena