Paląc papierosy jesteś narażony na zawał serca i udar mózgu. Palenie tytoniu powoduje podwyższenie ciśnienia i przyspiesza akcje serca. Ryzyko zawału  i udaru mózgu jest największe rano  po wypaleniu pierwszego papierosa.

Data dodania: 2007-03-27

Wyświetleń: 14824

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jeżeli palisz papierosy sprawdź jak one działają na twój układ krążenia, mierząc sobie tętno przed i po wypaleniu papierosa.

Podczas palenia tytoniu u palacza występuje skurcz naczyń wieńcowych. Dlatego palenie może spowodować zawał serca

Jeżeli chorujesz na nadciśnienie tętnicze palenie tytoniu utrudnia leczenie tego schorzenia. Efekty leczenia nadciśnienia tętniczego będą widoczne dopiero po rzuceniu papierosów.

Paląc tytoń narażasz nie tylko siebie, ale także swoich bliskich (tzw bierne palenie). Bierne palenie najbardziej szkodzi dzieciom, a szczególnie źle wpływa na ich układ krążenia.

Palacze są częściej narażeni na amputacje nóg z powodu miażdżycy tętnic tych kończyn. Papierosy są częstą przyczyna impotencji u mężczyzn, a także niepłodności kobiet.

Palenie tytoniu jest w Polsce przyczyną zgonu mężczyzn w wieku 35 -69 lat !. Polska jest światowym liderem, jeżeli chodzi o zgony z tej przyczyny.

Każdy palacz wie, że palenie papierosów jest niezdrowe, ale wie także, że zerwanie z nałogiem nie jest takie proste...

Oto sytuacje w których bezwzględnie trzeba powstrzymać się od sięgnięcia po papierosa ...

Nie pal na czczo - Bardzo niedobrze jest sięgnąć po papierosa tuż po obudzeniu, gdy jesteś jeszcze przed śniadaniem. Jeżeli w naszym układzie pokarmowym znajduje się jedzenie, to osłania do pewnego stopnia śluzówkę przełyku, żołądka i jelit, utrudnia to także wnikanie do komórek szkodliwym związkom. Paląc papierosa na czczo pozbawiasz swój układ pokarmowy ostatniej ochrony.

Powoduje to, że trujące składniki dymu tytoniowego mają ułatwione zadanie z wniknięciem do Twoich komórek, a stamtąd przedostają się do krwi, tkanek i narządów.

Nie pal zaraz po wysiłku fizycznym - Po ćwiczeniach w organizmie człowieka szybciej zachodzą różne procesy. Nasze serce przyspiesza, krew w żyłach krąży intensywniej, mamy rozszerzone naczynia krwionośne. Jest to powodem szybszego docierania składników zawartych we krwi do komórek i tkanek. Oczywiście jest to dla nas bardzo korzystne, ale pod warunkiem, że we krwi znajdują się substancje odżywcze. Gdy we krwi znajdują się także toksyny, zostaną one szybko rozprowadzone po organizmie. A więc jeżeli musisz już zapalić, to zrób to, gdy trochę odpoczniesz...

Nie pal, gdy jesteś zdenerwowany - Jeżeli jesteś pod wpływem stresu, to podnosi Ci się ciśnienie krwi i rośnie puls. Tak samo działają na Ciebie wypalone papierosy. Wiec jeżeli sięgasz po papierosa, aby się uspokoić, to nic z tego - osiągniesz przeciwny skutek. Na dodatek narazisz się na przykre dolegliwości, które związane są z nagłym wzrostem ciśnienia krwi : kołatanie serca, ból głowy, trudności z koncentracją.

Nie pal, gdy jesteś przeziębiony - Dym tytoniowy uszkadza rzęski w drogach oddechowych. Są one niezbędne to wychwytywania chorobotwórczych wirusów i bakterii. Jeżeli zostaną zniszczone - drobnoustroje przedostaną się z nosa i jamy ustnej w głąb organizmu i lekkie przeziębienie zamienia się w zapalenie oskrzeli lub zatok...

Nie pal, gdy masz zaparcia - Substancje z dymu tytoniowego mają negatywny wpływ na perystaltykę jelit. Pierwszy papieros może sprawiać wrażenie, że przyspiesza wypróżnienie, ale kolejne zadziałają odwrotnie. Gdy masz problemy z zaparciami - papierosy tylko zwiększą tą dolegliwość..

Nie pal, gdy bierzesz leki - Palenie papierosów może być bardzo niebezpieczne, gdy przyjmujesz:

antybiotyki - ponieważ nikotyna osłabia działanie leku, antybiotyk nie działa już tak dobrze na chorobotwórcze drobnoustroje - sprzyja to lekooporności u bakterii

leki, które obniżają ciśnienie krwi - substancje, które zawiera dym tytoniowy znosi działanie leków na nadciśnienie, dlatego u chorego wzrasta ryzyko zawału serca, udaru mózgu i niewydolności nerek.

doustne środki antykoncepcyjne - palenie tytoniu wzmocni zatorowe działanie pigułek..

Licencja: Creative Commons
0 Ocena