Obecnie często konieczne są porady prawne dla pracodawców, gdyż kwestia urlopów na żądanie jest dość skomplikowana.
Problemy budzą przede wszystkim:
termin i forma zgłoszenia żądania udzielenia urlopu,
prawne możliwości odmowy udzielenia urlopu przez pracodawcę.
Urlopem „na żądanie” zajęła się także organizacja pracodawców- Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej, której przedstawiciele uważają, że instytucja urlopu „na żądanie” jest niejasna i szkodliwa dla pracodawcy, a urlop ten może dezorganizować pracę w zakładzie. W związku z tym, Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej przygotowali nowelizację Kodeksu pracy (jedną z trzech – pozostałe dwie dotyczą konieczności wykonania ponownych badań wstępnych i stosowania kar porządkowych).
Zgodnie z propozycją nowelizacji pracodawca byłby zobowiązany udzielić urlopu na żądanie pracownikowi w terminie przez niego wskazanym, w wymiarze nie wyższym niż 2 dni urlopu w każdym roku kalendarzowym. Łączny wymiar urlopu wykorzystywanego przez pracownika nie mógłby przekroczyć w roku kalendarzowym 2 dni, niezależnie od liczby pracodawców, z którymi pracownik pozostaje w danym roku w stosunkach pracy.
Wydaje się, że porady prawne z zakresu prawa pracy dotyczące urlopów na żądanie będą konieczne we wszystkich konfliktowych sytuacjach między pracownikiem a pracodawcą, dopóki sytuacja prawna instytucji urlopu nie ulegnie unormowaniu.