W dniach 22- 27 lipca 2010 roku w Operze Damasceńskiej miał miejsce Trzeci Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny dla Młodzieży im. Solhi Al Wadi. W tym roku odbył się on pod patronatem Ambasady RP w Damaszku oraz Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina, jako jedno z wydarzeń w ramach Roku Chopina 2010.

Data dodania: 2010-08-10

Wyświetleń: 1285

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Konkurs oficjalnie rozpoczął się 22 lipca koncertem utworów Chopina w wykonaniu polskiego artysty, Huberta Salwarowskiego. Hubert Salwarowski wszedł również w skład 5-osobowego jury konkursu (obok uznanych pianistów z Austrii, Japonii, Rosji oraz Syrii).

W konkursie wzięło udział prawie 100 uprzednio wyselekcjonowanych uczestników z całego świata w 4 kategoriach wiekowych. Jednym z obowiązkowych elementów występu starszych uczestników (w kategoriach 13-15 lat oraz 15-18 lat) było wykonanie utworów Chopina. 27 lipca odbył się finałowy koncert laureatów połączony z ceremonią rozdania nagród. Wśród wręczonych wyróżnień były również 3 specjalne nagrody ufundowane przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina. Na zakończenie ceremonii chargé d’affaires Ambasady RP w Damaszku, Artur Deluga, wręczył nagrodę specjalną – zaproszenie dla najbardziej utalentowanego syryjskiego pianisty na wizytę studyjną do Polski.

Konkurs był szeroko relacjonowany w miejscowych mediach (artykuły w prasie i Internecie, wywiady w telewizji, ogłoszenia w radio). Wydarzenie to pokazuje, że kultura polska jest szerzona nawet w najbardziej odległych zakątkach świata, w miejscach, do których konieczne jest zdobycie wizy (w tym wypadku wizy do Syrii), by wydarzenie móc zobaczyć.

 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena