Wstrefie klimatu umiarkowanego znajdują się: Wyzyna Mongolska i Kotlina Dżungarska, Nizina Mandżurska, Nizina Amursko - Uussuryjska oraz część Niziny Chińskiej.
Centralna i wschodnia część kraju należy do strefy klimatów podzwrotnikowych suchych.
Południowe i południowo - wschodnie Chiny należą do strefy klimaty zwrotnikowego wilgotnego.
Średni roczny poziom opadów w Chinach wynosi 629 mm, a rozłożenie tych opadów jest nierównomierne zarówno regionalnie jak i sezonowo. Poziom opadów stopniowo obniża się od obszarów południowo-wschodnich do leżących w głębi lądu obszarów północno-zachodnich. Większość południowo-wschodnich obszarów nadmorskich, znajdujących się pod wpływem ciepłych i wilgotnych oceanicznych mas powietrza, charakteryzuje się wysokim poziomem opadów, sięgającym do 1500 mm, podczas gdy roczny poziom opadów w obszarach północno-zachodnich nie przekracza 200 mm.
Średnia temperatura w Chinach stopniowo spada ze wschodu na zachód. W najbardziej wysuniętym na północ w Chinach rejonie Mohe prowincji Heilongjiang, leżącym na 53 stopniu szerokości geograficznej północnej, najniższe średnie temperatury sięgają około -5°C. W znajdującym się na południowym krańcu kraju Zengmu Ansha w prowincji Hainan, zaledwie 400 km od równika, panuje klimat równikowy ze średnią temperaturą 25°. W większości rejonów Wyżyny Tybetańskiej panują temperatury poniżej 0°. Tak więc istnieją wielkie różnice temperatur pomiędzy północą a południem kraju.
W lecie temperatury w całym kraju są wysokie, a różnica temperatur pomiędzy północą i południem jest niewielka. W zimie na większości obszaru Chin jest zimno, a temperatury na północy i południu różnią się znacznie, z największą różnicą sięgającą 50°C.
Weźmy zatem pod uwagę owo zróżnicowanie klimatyczne przed planowaniem naszej podróży do tego kraju- szczególnie gdy wybieramy się z rodziną i przemyślmy dobrze gdy będziemy składać podanie o wizy do Chin.