Przed wycieczką do kraju, jakim jest Syria należy dokonać szeregu przygotowań. Po pierwsze należy postarać się o wizy do Syrii dla nas i dla osób, które wyruszą z nami do tego kraju. Kolejną kwestią, która jest zalecana są szczepienia.

Data dodania: 2010-07-16

Wyświetleń: 1625

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Wybierając się do Syrii, powinniśmy wykonać następujące szczepienia (patrz tabela poniżej).

 

 

Wirusowe zapalenie wątroby A

zalecane

Wirusowe zapalenie wątroby B

zalecane

Żółta gorączka

-

Błonica, tężec, polio

zalecane

Dur brzuszny

zalecane

wścieklizna

zalecane

Japońskie zapalenie mózgu

-

Menigkokowe zapalenie opon

-

 

Jak widać na podstawie tabeli zalecane są szczepienia głównie na choroby wirusowe.

 

Jeśli chodzi o kwestie zdrowotne, to warto jeszcze zwrócić uwagę na następujące zagadnienia. Z uwagi na stwierdzone w regionie Syrii przypadki ptasiej grypy zaleca się unikanie, w miarę możliwości, dużych targowisk z drobiem.

Osoby planujące dłuższy pobyt w Syrii (staże, praktyki) obowiązane są do wykonania badania na obecność wirusa HIV; uznawane jest jedynie badanie wykonane w szpitalu syryjskim (koszt ok. 500 SYP).

Osoby o słabszym zdrowiu nie powinny wybierać się do Syrii latem. Suchy klimat powoduje częste podrażnienia dróg oddechowych i oczu. W okresie letnim następuje radykalny wzrost zachorowań na amebozę.

Należy dbać o higienę podczas przygotowywania posiłków, myć owoce i warzywa. Niebezpieczne jest korzystanie z kuchni ulicznych. Kłopoty żołądkowe zdarzają się wszystkim, którzy nie są przyzwyczajeni do lokalnej flory bakteryjnej.

Okres aklimatyzacji trwa przeciętnie ok. 3 dni. Prywatne gabinety lekarskie o wielu specjalizacjach znajdują się praktycznie na każdej ulicy. Koszt wizyty podstawowej wynosi ok. 500 SYP. W szczególnych przypadkach pomoc lekarska świadczona jest cudzoziemcom bezpłatnie, jednak standard oferowanych usług jest bardzo niski. Prywatne szpitale zapewniają lepszą opiekę medyczną; opłata za pobyt wynosi w nich od 2300 do 3400 SYP.

Apteki dyżurne funkcjonują całą dobę i oferują leki po stosunkowo niskich cenach. Łatwo można porozumieć się po angielsku lub francusku, gdyż lekarze w większości kształcili się na Zachodzie.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena