Losowanie przydziału do OFE obejmuje osoby, które urodziły się po 31 grudnia 1968 r. i po raz pierwszy podejmując pracę nie zgłosiły się do żadnego OFE. Obowiązek ten nie dotyczy studentów i uczniów do 26. roku życia, którzy podjęli pracę w ramach umowy zlecenia, umowy o dzieło lub rozpoczęli studia doktoranckie.
Każdej osobie, która nie dopełniła obowiązku wyboru OFE w ciągu 7 dni od podjęcia zatrudnienia, ZUS przypomina o konieczności zgłoszenia się do OFE.
Zasady działania nowego systemu emerytalnego.
Nowy system emerytalny wszedł w życie 1 stycznia 1999 roku. Od tego czasu nie obowiązuje już system, oparty wyłącznie na tzw. "umowie międzypokoleniowej", czyli na zasadzie, że osoby pracujące płacą na utrzymanie osób na emeryturze. System ten stawał się coraz bardziej niewydolny ze względu na zmniejszającą się liczbę pracujących w stosunku do liczby świadczeniobiorców. Z tego względu zaistniała konieczność modyfikacji założeń. Na podstawie doświadczeń zagranicznych, między innymi reformy systemu emerytalnego w Chile, stworzono system oparty na trzech filarach. Twórcy nazwali ten system "Bezpieczeństwo dzięki różnorodności".
I filarem określa się zreformowany Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Otwarte fundusze emerytalne (OFE) to II filar,
natomiast wszystkie pozostałe formy długoterminowego oszczędzania na dodatkową emeryturę (np. pracownicze programy emerytalne, ubezpieczenia na życie z opcją inwestycyjną, fundusze inwestycyjne, lokaty bankowe, inwestycje giełdowe etc.) nazywamy III filarem.
Dwa pierwsze filary są obowiązkowe, zaś trzeci jest dobrowolny.
Osoby biorące udział w losowaniu są przydzielane tylko do tych funduszy, które osiągnęły wyższe niż średnia stopy zwrotu w dwóch kolejnych okresach rozliczeniowych i zarządzają mniej niż 10 proc. aktywów netto wszystkich OFE.
Z losowania wyłączone są trzy największe (pod względem liczby członków) fundusze emerytalne; Commercial Union, ING,PZU.
Po losowaniu ZUS informuje poszczególne OFE o jego wynikach, a fundusze mają obowiązek poinformowania swoich nowych członków. Również ZUS prześle informacje do zainteresowanych, do którego funduszu trafili.
Losowanie do OFE odbywa się dwa razy w roku:
w ostatnim dniu roboczym stycznia (ostateczny termin wyboru OFE dla osób, które nie chcą być przydzielone w losowaniu to 10 stycznia) i
w ostatnim dniu roboczym lipca (ostateczny termin wyboru OFE to 10 lipca).
Dlaczego lepiej wybrać samemu?
Masz możliwość wyboru spośród wszystkich OFE na rynku, a nie tylko biorących udział w losowaniu
zwlekając z wyborem Twoje składki przetrzymywane są w ZUS, podczas gdy mogłyby być inwestowane na rachunku w OFE
nie narażasz się na koszty ewentualnej zmiany funduszu, do którego trafisz w drodze losowania, a nie w drodze świadomego wyboru
Czym kierować się przy wyborze?
Do najczęściej powtarzanych kryteriów wyboru funduszu emerytalnego należą:
-wyniki inwestycyjne w długim okresie - CU OFE plasuje się w ścisłej czołówce rankingów i publikowanych przez KNUiFE zestawień stóp zwrotu
-doświadczenie na rynkach finansowych
-obsługa klienta (dostęp do serwisów i swojego konta) - CU OFE udostępnia swoim Klientom dostęp do rachunku przez 24 godziny na dobę przez: internet
-dostępność pełnomocników funduszu
-opłaty związane z uczestnictwem w funduszu (opłata za zarządzanie)
ocena Funduszu przez niezależnych ekspertów i instytucje jest najniższa na runku dla Klientów CU OFE
Jak przystąpić do OFE?
Jeśli zdecydujesz się na wybór Commercial Union OFE możesz przystąpić do funduszu:
-samodzielnie, szybko i bezpiecznie przez internet korzystając z formularz na stronie www.ciszek.pl
-wysyłając SMS o treści OFE na nomer 602 75 31 91 celem umówienia kontaktu.
Zbigniew S.Ciszek