Chciałbym Ci nieco przybliżyć tematykę Indywidualnych Kont Emerytalnych, czyli tzw. IKE. Jest to ciekawe narzędzie, które miało zachęcić obywateli do samodzielnego oszczędzania na emeryturę.

Data dodania: 2011-08-30

Wyświetleń: 1464

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Oczywiście formuła IKE jest taka, że można IKE wykorzystać nie tylko do odkładania pieniędzy na emeryture, ale również wykorzystać do wieloletniego oszczędzania na dowolny cel.

Zaletą IKE jest przede wszystkim to, że pozwala na uniknięcie płacenia podatku Belki lub na jego odroczenie w czasie. Podatku nie zapłacisz, jeżeli pieniądze na IKE będziesz trzymał aż do ukończenia 60 roku życia lub ukończenia 55 lat, ale pod warunkiem, że uzyskasz wcześniej uprawnienie do emerytury.

Jeśli jednak chciałbyś wcześniej wycofać środki z IKE to również na tym skorzystasz, bo podatek zapłacisz tylko raz pod koniec okresu inwestowania, dzięki czemu, co roku jedna piąta Twoich zysków zamiast iść do fiskusa będzie pracowała dla Ciebie.

IKE mają dodatkowe ograniczenia, abyś zbyt dużo nie zyskał na uniknięciu płacenia podatku Belki. Maksymalny limit wpłat, to trzykrotność średniej płacy krajowej, w 2011 jest to 10077 zł.

Posiadając IKE w formie rachunku maklerskiego nie możesz inwestować w instrumenty pochodne, (kontrakty, opcje, warranty) oraz nie możesz korzystać z OTP i kredytów na zakup akcji.

IKE mogą być prowadzone w formie lokaty, polisy ubezpieczeniowej, funduszu inwestycyjnego lub rachunku maklerskiego.

 Najlepiej założyć IKE w formie rachunku inwestycyjnego w domu maklerskim lub w formie funduszu inwestycyjnego, ponieważ taka forma jest najkorzystniejsza.

Oczywiście taką formę zalecam Ci tylko wtedy, gdy posiadasz wiedzę z zakresu inwestowania na rynku kapitałowym lub chcesz taką wiedzę nabyć. Skoro to czytasz to jesteś osobą, która chce rozwijać swoje umiejętności inwestycyjne.

Pozostałe formy IKE są raczej mniej korzystne, lokata bankowa co najwyżej chroni Cię przed inflacją (nie zawsze będziesz miał aż tyle szczęścia). Polisa ubezpieczeniowa wiąże się ze skomplikowanymi umowami i relatywnie wysokimi opłatami.

Wybór jednak należy do Ciebie.

Warto jak najwcześniej zastanowić się nad przyszłością, bo im wcześniej zaczniesz inwestować lub oszczędzać tym łatwiej osiągniesz swoje cele niezależnie czy jest nim godna (bądź nawet wysoka) emerytura czy też cele bardziej krótkoterminowe, które pozwalą Ci realizowac Twoje najskrytsze marzenia.

Samo w sobie IKE jest nic nie warte jeśli nie włożysz do tego coraz to większych umiejętności inwestycyjnych.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena