Nowe trendy w branży CCTV przedstawione na targach w Pradze.

Data dodania: 2009-03-02

Wyświetleń: 2035

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

PRAGOALARM - nowe trendy na rynku zabezpieczeń. Targi PRAGOALARM i PRAGOSEC odbyły się w Pradze w dniach 24 - 26 lutego 2009 r.
Na targach o randze światowej (IFSEC - Birmingham), czy kontynentalnych (Security Essen, ISC West Las Vegas, SecuTech - Taipei) producenci często pokazują nowe rozwiązania, testując rynek. Wiele z nich jest jeszcze w fazie projektowej, a spora część nigdy nie znajdzie akceptacji rynku.

Inaczej jest na targach krajowych. W większości biorą w nich udział dystrybutorzy, dlatego prezentowane są wyłącznie rozwiązania będące przedmiotem oferty handlowej, przy tym w większości prezentowane są urządzenia, które sprawdziły się rynkowo, czyli takie, na których dystrybutorzy już zarabiają.

Pragoalarm/ Pragosec to impreza nastawiona głównie na rynek czeski i słowacki, dlatego może być ciekawym przyczynkiem do określenia tendencji panujących na rynkach zabezpieczeń.

Główne widoczne tendencje to:

* zdecydowane zmniejszenie roli instalacji alarmowych w zabezpieczaniu budynków, spora część funkcji central alarmowych staje się podstawowym wyposażeniem rejestratorów CCTV - tylko kilka firm prezentowało ofertę czujek i central alarmowych,
* wzrasta rola kontroli dostępu opartych na rozwiązaniach biometrycznych,
* w zakresie CCTV widoczna jest szeroka oferta urządzeń adresowanych do użytkownika końcowego (kamery kompaktowe z IR, proste rejestratory) - jest to związane z coraz szerszym stosowaniem rozwiązań CCTV do zabezpieczeń domów jednorodzinnych i małych sklepów,
* w zakresie profesjonalnej CCTV widoczna jest silna tendencja rozwoju rozwiązań megapikselowych - stosunkowo niewiele prezentowano kamer obrotowych - do niedawna bardzo popularnych w monitoringu miejskim,
* największe stoiska na targach miały firmy Siemens - ze względu na zainteresowanie rynkiem czeskim (wystawiał się bezpośrednio) i Samsung - ze względu na niekwestionowaną pozycję lidera elektroniki (wystawiał się poprzez dystrybutora),
* widoczna była aktywność producentów azjatyckich, szukających nowych rynków zbytu, a targi krajowe to dobra okazja do nawiązania kontaktów na lokalnym rynku.

Silnym akcentem targów był udział firm DIPOL - Czechy i Słowacja, prezentujących ofertę kamer megapikselowych dla monitoringu miejskiego. Prezentowane nagrania z monitoringu miejskiego w Twardoszynie, wykonanego z użyciem kamer 2 MPix, oraz transmisja na żywo z kamery widokowej na Zamek Królewski na Wawelu zyskały aprobatę ze względu na wysoką jakość materiału video. Patrik Serek przedstawił na konferencji wykład "Megapikselowy przewrót w monitoringu miejskim".

Licencja: Creative Commons
0 Ocena