Praca w charakterze asystentki to zajęcie bardzo interesujące i umożliwiające rozwój osobisty oraz zdobycie ważnego doświadczenia, które może zaowocować stworzeniem i realizacją własnego efektywnego biznes-planu.

Data dodania: 2009-02-18

Wyświetleń: 4049

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Praca w charakterze asystentki to zajęcie bardzo interesujące i umożliwiające rozwój osobisty oraz zdobycie ważnego doświadczenia, które może zaowocować stworzeniem i realizacją własnego efektywnego biznes-planu.

Nie mylić z sekretarką


Sekretarka jest pracownikiem, który pomaga swojemu przełożonemu/przełożonej w sprawach administracyjnych, w korespondencji, w sporządzaniu notatek, umawianiu spotkań, opiece nad gośćmi… Wymagania kwalifikacyjne, jakie stawia się w przypadku sekretarki, są o wiele bardziej liberalne, niż wówczas, kiedy czytamy ogłoszenie o pracy dla asystentki.

I tak w przypadku pracy sekretarki możemy znaleźć następujące ogłoszenie (za "Gazetą Wyborczą"): Sekretarkę zatrudni biuro księgowe, obsługujące firmy zagraniczne. Mile widziane: znajomość języka angielskiego oraz doświadczenie, gdy tymczasem poszukujący asystentki stawiają następujące wymagania: wykształcenie wyższe, bardzo dobra znajomość języka angielskiego i rosyjskiego, umiejętność prowadzenia spraw biurowo-organizacyjnych, bardzo dobra znajomość obsługi komputera i pakietu MS Office, komunikatywność, samodzielność i dobra organizacja własnej pracy.

Kierować czasem


Ostatni z wymienionych czynników jest najważniejszy w pracy asystentki. Mówi Agnieszka Matras, asystentka zarządu Young Digital Planet: mam nad sobą czterech szefów i ważna jest koordynacja czasem nawet kilkunastu zadań naraz. Istotne jest, aby spośród tychże zadań wybrać sprawy priorytetowe, zachować spokój i skutecznie, po kolei, realizować piętrzące się obowiązki.

Następnym warunkiem jest więc także bardzo wysoka odporność na stres. Asystentka jest osobą bardzo wpływową, warto się z nią liczyć, ponieważ znajduje się bardzo blisko szefa i niejednokrotnie zdarza się, że faktycznie to ona kieruje firmą. W tym zakresie liczą się bardzo umiejętności interpersonalne, w stosunku do szefa szczególnie wyostrzone i nastawione na empatię.

Opiekunka szefa

Choć brzmi to nieco dwuznacznie asystentka wśród wielu swoich obowiązków, ma także na celu zadbanie o wygodę i dobre samopoczucie swego szefa. Musi w porę dostrzec jego zły nastrój, umiejętnie go rozładować, niekiedy przejąć na siebie jego zadania. Zdarza się, że wyręcza go w sprawach pozabiurowych, oddaje garnitur do prania, czy robi potrzebne zakupy. Ta sfera działania asystentki wymaga od niej wielkiego taktu, cierpliwości, a jednocześnie silnego nastawienia na odrzucanie zbyt daleko posuniętych próśb o pomoc, dodatkowo w taki sposób, aby nie zrazić do siebie szefa.

Asystentka ma mieć ogromną wiedzę, daleko wykraczającą poza obsługę sprzętu biurowego i umiejętności parzenia kawy. Najlepsze osoby na tym stanowisku znają minimum dwa języki, mają zdolność mnemotechnicznego pisania na klawiaturze, w małym palcu wiedzę pakietów biurowych, prawa pracy, rachunkowości, statystyki. Są doskonałymi psychologami, z obowiązkowo dobrą prezencją.

Osoba spełniająca wszystkie te wymogi może liczyć na pensję osiągającą nawet 8 tys. brutto. Płaca początkującej asystentki plasuje się w granicach 1200 -1400 zł. brutto.

Dla superja.pl
Licencja: Creative Commons