Nowa rekomendacja T, która jest właśnie przygotowywana przez KNF, ma zapewnić większe bezpieczeństwo dla banków. Wprowadzenie nowej rekomendacji jeszcze bardziej ograniczy dostęp do kredytów hipotecznych.

Data dodania: 2009-01-25

Wyświetleń: 2302

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Na konferencji prasowej Komisji Nadzoru Finansowego, która odbyła się w czwartek (15.01.2008) przybliżono projekt nowej Rekomendacji  T, czyli uaktualnienia do istniejącej Rekomendacji S. Najważniejsze założenia to poprawa zarządzania ryzykiem przez stworzenie dodatkowego buforu bezpieczeństwa. Takim buforem jest założenie, że nasza rata nie będzie mogła być większa niż 50% dochodów. Ten parametr nie jest jeszcze pewny i może ulec zmianie. Najwięcej zmian szykuje się dla kredytów walutowych, gdzie proponuje się wprowadzenie konieczności posiadania dodatkowego zabezpieczenie dla kredytów w walutach obcych na poziomie 10% dla kredytów do 5 lat i 20% dla kredytów powyżej 5 lat. Jednocześnie znajdą się w niej dodatkowe informacje o monitorowaniu wartości nieruchomości będącej zabezpieczeniem."Nawet jeśli nie byłoby do nowej rekomendacji żadnych uwag i udałoby nam się szybko ją przygotować, to i tak zaczęłaby ona obowiązywać najwcześniej w 2010 r." - powiedział Stanisław Kluza, przewodniczący KNF, w wywiadzie dla "Parkietu".Z raportu KNF wynika, że banki niezbyt dokładnie sprawdzały zdolność kredytową, a w szczególności nie brały pod uwagę wszystkich obciążeń, które posiada kredytobiorca oraz nie uwzględniały nadmiernego zadłużenia.

Pojawiły się już obawy, że nowa rekomendacja znacząco ograniczy możliwość  zaciągania kredytów przez osoby które nie posiadają dodatkowych zabezpieczeń, oprócz mieszkania, na które będzie brany kredyt. Na konferencji zapewniono, że rekomendacja nie zagrozi przedsiębiorcom.  Natomiast dla klientów indywidualnych dodatkowym ograniczeniem ma być maksymalna wysokość LTV dla kredytów walutowych powyżej 5 lat, która ma wynosić 80%. Projekt Rekomendacji T ma być przedstawiony rządowi i bankowi centralnemu. Nowa rekomendacja ma być gotowa w lipcu.

Także w obowiązującej Rekomendacji S szykują się drobne zmiany, które zmuszą banki do informowania swoich klientów o wszelkich kosztach związanych ze zmianami kursu walutowego.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena