Dokładny pomiar poziomu ma często kluczowe znaczenie w branżach takich jak: chemiczna, farmaceutyczna, maszynowa, energetyczna, spożywcza, czy też wodno- kanalizacyjna. Usługi związane z realizacją pomiarów oraz automatyzacją przemysłową opierają się w dużej mierze na funkcjonalnej i skutecznej aparaturze kontrolno-pomiarowej, w skład której wchodzą między innymi: czujniki pojemnościowe, czujniki optyczne, czy też czujniki indukcyjne. Warto przyjrzeć im się bliżej.
Czujniki optyczne - pomiar poziomu za pomocą wiązki światła
Czujniki optyczne, czy też dokładniej optyczno-elektroniczne, to ważne elementy automatyki pomiarowej. Ich działanie jest dość proste i opiera się przede wszystkim na wysyłaniu przez nadajnik wiązki promieni świetlnych, które są następnie odbierane za sprawą odbiornika. Pomiar poziomu ma miejsce w momencie, gdy czujniki optyczne reagują na obiekty przecinające wiązkę świetlną łączącą nadajnik z odbiornikiem lub wiązkę, która odbija się od obiektu. Czujniki optyczne znajdują szczególne zastosowanie podczas kontroli położenia ruchomych części maszyn. Bardzo dobrze sprawdzają się również podczas takich procesów, jak na przykład pomiar poziomu cieczy lub materiałów sypkich. Niezaprzeczalnym plusem wyróżniającym czujniki optyczne, jest ich duża strefa wykrywalności obiektów.
Czujniki pojemnościowe – zbliż i zmierz
Pojemnościowe czujniki zbliżeniowe (podobnie jak czujniki optyczne) znajdują swoje zastosowanie podczas takich zabiegów, jak na przykład pomiar poziomu cieczy w zbiornikach. Można ich również używać do wykrywanie materiałów ziarnistych, proszkowych, a także elementów składających się z tworzyw sztucznych, drewna, metalu lub nawet szkła. Czujniki pojemnościowe funkcjonują jednak na innej zasadzie, niż wspomniane w poprzednim akapicie czujniki optyczne. Ich działanie uaktywnia zbliżenie dowolnego materiału, do aktywnej powierzchni czujnika. Czujniki pojemnościowe dostępne są w wielu typach obudowy, o różnych rozmiarach. Mogą być plastikowe, niklowane lub nawet ze stali nierdzewnej .