Korona jest jednym z najstarszych i najbardziej rozpoznawalnych symboli w heraldyce oraz ikonografii państwowej. Używana na insygniach królewskich, wizerunkach godła czy na pieczęciach, korona stanowi symbol władzy, prestiżu i suwerenności.

Data dodania: 2024-11-05

Wyświetleń: 178

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Symboliczne znaczenie korony w heraldyce: Od niezależności do podległości

Korona zazwyczaj symbolizuję władzę. Jednak nie każde przedstawienie korony oznacza to samo. W zależności od swojego kształtu – czy jest otwarta, czy zamknięta – korona niesie za sobą odmienny przekaz. Korona zamknięta symbolizuje niezależność, suwerenność i pełnię władzy, a korona otwarta jest symbolem poddaństwa, ograniczenia autonomii lub związku z innym państwem. Przykład ten dobrze ilustruje godło Polski: przed II wojną światową, gdy Polska była państwem niepodległym, orzeł miał zamkniętą koronę. Po okresie PRL-u, w czasach ograniczonej autonomii, godło zyskało koronę otwartą. Warto bliżej przyjrzeć się, jak zmiana kształtu korony odzwierciedlała sytuację polityczną państw.

Korona od wieków stanowiła emblemat suwerenności i władzy, będąc częścią insygniów królewskich oraz cesarskich. W średniowieczu korona zamknięta, w formie obręczy zakończonej krzyżem lub diademem, symbolizowała pełnię władzy monarszej, niezależność i samodzielność danego państwa. Zamknięcie korony dodatkowo wzmacniało znaczenie stabilności i autonomii, sugerując, że władza pochodzi „z góry” i nie podlega innym zwierzchnim siłom. Stąd, w przypadku monarchii, korona zamknięta była szczególnym symbolem niepodległości państwa.

Korona otwarta, czyli jak obecne godło Polski, miała natomiast zgoła odmienny wydźwięk. Państwa wasalne, zależne lub ograniczone w swych prawach często używały w heraldyce otwartej korony jako znaku swojej podległości. Taka forma korony była symbolem podporządkowania innemu władcy, zewnętrznemu mocarstwu, lub oznaczała brak pełnej autonomii. W ten sposób korona otwarta wskazywała na to, że państwo nie jest suwerenne, a jego władza i decyzje polityczne są uzależnione od innych podmiotów lub odgórnych nakazów.

Polska historia i zmiany polityczne znalazły odbicie w wyglądzie godła narodowego, zwłaszcza w koronie orła białego. Przed II wojną światową, gdy Polska była niezależnym państwem, orzeł nosił koronę zamkniętą, co było jasnym znakiem suwerenności i niepodległości. Po wojnie, kiedy Polska znalazła się pod wpływem Związku Radzieckiego jako część bloku państw socjalistycznych, wizerunek orła został zmieniony. W okresie PRL-u korona zniknęła całkowicie, co symbolizowało podporządkowanie Polski wobec zewnętrznej władzy. Dopiero po 1989 roku przywrócono w godle koronę, ale miała ona formę otwartą – co niektórzy interpretowali jako symbol formalnej, lecz ograniczonej suwerenności państwa w nowej rzeczywistości politycznej.

Współcześnie korona otwarta na godle Polski może dosłownie nie oznaczać braku niepodległości w dosłownym tego słowa znaczeniu, lecz nawiązuje do nowego modelu współczesnych relacji międzynarodowych. Polska, będąc członkiem Unii Europejskiej, NATO i innych organizacji międzynarodowych, świadomie dzieli część swojej suwerenności w ramach współpracy międzynarodowej. Otwarta korona w herbie może być więc obecnie interpretowana jako symbol otwartości na świat, współpracy oraz wolności od dawnego przymusu i izolacji. Taki kształt oddaje dzisiejsze aspiracje Polski, która, pozostając suwerennym państwem, korzysta jednocześnie z przynależności do globalnej wspólnoty. Ale czy na pewno? Od pewnego czasu Polska jest zarejestrowana w systemie EDGAR, jako firma handlowa podległa Ministrowi Finasów.

Korona w heraldyce od wieków przekazuje więcej niż tylko majestat i władzę – jest również symbolicznym nośnikiem historii, zmieniających się realiów politycznych i relacji państwowych. Korona zamknięta i otwarta to dwa odmienne symbole, które odzwierciedlają dążenie do suwerenności lub stan poddaństwa, a ich kształt może wiele powiedzieć o sytuacji politycznej kraju. Historia orła białego w polskim godle jest tego doskonałym przykładem, pokazując, jak zmiana wizerunku może odzwierciedlać aspiracje, ograniczenia oraz aktualne wybory geopolityczne.

 

 

 

Istotna informacja znajduje się na stronie Sejmu:
w rejestrze Amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych (U.S. Securities and Exchange Commission, strona sec.gov) (rejestr EDGAR) jako podmiot zarejestrowany przez polskie Ministerstwo Finansów figuruje „POLAND REPUBLIC OF”.

(Sejm RP) Interpelacja nr 5712

 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena