Guma, materiał o bardzo dobrych parametrach użytkowych, doczekała się silnej konkurencji - silikonu. James Gilbert E. Wright poszukując taniego zamiennika dla kauczuku syntetycznego, zmieszał olej silikonowy z kwasem borowym i otrzymał lepką substancję, który odbijał się od powierzchni, a dodatkowo dawał się łatwo rozciągać. Silikonem (nazwa oznacza „lepkie pozostałości”) początkowo smarowano samolotowe silniki, ale wkrótce materiałem zainteresowały się inne branże.

Data dodania: 2024-04-25

Wyświetleń: 91

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Właściwości uszczelek silikonowych

Silikon w służbie piękności

Właściwości silikonu postanowiła wykorzystać branża kosmetyczna - syntetyczne polimery doskonale sprawdziły się w kosmetykach do włosów (balsamy i szampony, które włosy zmiękczały i nadały im połysku) i do skóry (podkłady). Po silikon sięgnęła medycyna, w tym medycyna estetyczna - z silikonu robione są implanty (materiał posiada bardzo czystą powierzchnię jest obojętny dla ludzkiego ciała i może w nim bezpiecznie pozostać przez długi okres czasu). Sięgnął też przemysł.

Uszczelki z silikonu i inne materiały uszczelniające

Tak, ktoś wpadł na pomysł, by z silikonu zrobić uszczelki i sznury silikonowe. Prawdopodobnie zadecydowała o tym jego odporność na działanie niskich oraz wysokich temperatur (silikon zachowuje swoje właściwości w przedziale temperatur od -60 stopni Celsjusza do 220 stopni Celsjusza). Nie bez znaczenia były też inne właściwości, takie jak niewrażliwość na środki chemiczne, czynniki zewnętrzne: promieniowanie ultrafioletowe,  para wodna, oleje, takie jak dobra termo- i elektroizolacyjność, niskie napięcie powierzchniowe i bardzo wysoka trwałość - silikon można intensywnie użytkować i poddawać różnym naprężeniom, a on nie zestarzeje się tak szybko jak guma. Zaczęto zatem bezbarwny i bezzapachowy materiał formować, przycinać i produkować uszczelki silikonowe w najróżniejszych kolorach, kształtach, rozmiarach, ponieważ zapotrzebowanie okazało się bardzo duże. Uszczelki silikonowe tworzą bariery pomiędzy środowiskami i mediami w przemyśle spożywczym (chłodnie, komory wędzarnicze, produkcja napojów), w przemyśle lotniczym i motoryzacyjnym (silniki i układy chłodzenia), w przemyśle chemicznym, farmaceutycznym, w medycynie (inhalatory, pompy), w budownictwie (uszczelnienia otworów w ścianach), w systemach wodno-kanalizacyjnych (uszczelniają złącza). Uszczelki silikonowe towarzyszą nam w domu - znajdują się w mikrofalówkach, lodówkach, kuchenkach, wannach, brodzikach.

Uszczelki silikonowe charakteryzują się bardzo dużą wytrzymałością, a ponieważ ich koszt wytworzenia nie jest duży, trudno będzie znaleźć godnego następcę.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena