Przez ostatnie lata konstrukcje zawieszenia w samochodach uległy znacznemu unowocześnieniu. Ma to polepszyć nie tylko komfort jazdy, ale też jej bezpieczeństwo, czy większa wytrzymałość elementów zawieszenia. Jednym z takich rozwiązań są amortyzatory dwururowe.

Data dodania: 2014-04-03

Wyświetleń: 1615

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 1

WIEDZA

-1 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Amortyzatory dwururowe

Amortyzatory dwururowe znajdują zastosowanie zarówno w samochodach osobowych, jak i użytkowych. Zastępują one te standardowe – jednorurowe, jednak nie wszyscy kierowcy decydują się na ich zamianę.

Ten rodzaj amortyzatorów można podzielić jeszcze na dwie grupy: bezciśnieniowe i niskociśnieniowe. Nie różnią się one specjalnie od siebie, schemat działania jest niemalże ten sam.

Amortyzatory dwururowe to jak sama nazwa mówi konstrukcja składająca się z dwóch komór wypełnionych olejem. W pierwszej komorze, która nazwana jest komorą roboczą porusza się tłok oraz tłoczysko. Natomiast druga komora nazwana jest olejową. Olej w niej zajmuje mniej więcej 2/3 objętości, a reszta miejsca służy do kompensacji objętości oleju wypieranego z komory roboczej podczas wsuwania tłoczyska do cylindra.

W tego typu amortyzatorach stosuje się dwa typy zaworów tłumiących- denny i tłokowy. Ich zadaniem jest odpowiednie tłumienie podczas ściskania i rozciągania amortyzatora. Przy ściskaniu tłok przesuwa się w dół cylindra i automatycznie wypycha olej przez zawór denny. W międzyczasie część oleju przepływa także z dolej części komory do górnej przez zawór tłokowy. Opór jaki stawia denny powoduje hamowanie, co reguluje wartość tłumienia. Podczas rozciągania amortyzatora o wartości tłumienia decyduje głównie praca zaworu tłokowego.

Amortyzatory dwururowe są krótsze od klasycznych jednorurowych. Wszystko przez ich budowę, gdzie komora wyrównawcza znajduje się w przestrzeni pomiędzy komorą roboczą i rurą zewnętrzną. Zasady działania tychże amortyzatorów jest taka sama dla samochodów osobowych, jak i ciężarowych, czy autobusów. Jednak ze względu na większe obciążenie, pojedyncze elementy są znacznie mocniejsze.

Ważny jest również sam dobór amortyzatorów i ich właściwa eksploatacja. Warto zaznaczyć, że jest to część podatna na szybkie zużycie, ale po jakim czasie się to stanie zależeć będzie przede wszystkim od samego kierowcy. 

Licencja: Copyright - zastrzeżona
-1 Ocena