Dlaczego kosze na śmieci zewnętrzne są ważnym elementem naszego otoczenia?
Trudno wręcz wyobrazić sobie miejskie otoczenie, chodniki, parki, parkingi bez koszy. Mają one do spełnienia szereg ważnych funkcji:
- pomagają utrzymać czystość i porządek w przestrzeni publicznej,
- zachęcają do odpowiedzialnego i świadomego pozbywania się odpadów. Dzięki nim ludzie mają łatwy i wygodny dostęp do miejsca, gdzie mogą wyrzucić swoje śmieci, zamiast zostawiać je gdzie popadnie.
- kosze na śmieci zewnętrzne mogą również służyć przy okazji do segregacji odpadów na różne kategorie: papier, plastik, szkło, czy bioodpady,
- mogą wpływać na estetykę i atrakcyjność miejsca, jeśli są dobrze dopasowane do jego charakteru np. plac zabaw, park itd.
W jakich miejscach są najczęściej używane kosze na śmieci zewnętrzne?
Kosze na śmieci zewnętrzne są ustawiane, montowane wszędzie tam, gdzie przebywa dużo ludzi i gdzie powstaje dużo odpadów np. wzdłuż chodników, na deptakach, w parkach, na placach zabaw, na przystankach, parkingach, przy sklepach, na stacjach benzynowych.
Czym różnią się między sobą poszczególne rodzaje koszy na śmieci zewnętrzne?
Kosze uliczne różnią się od tych w przestrzeni miejskiej np. na placu zabaw. Jeszcze inne są kosze do segregacji zewnętrze. Główne różnice między nimi dotyczą głównie materiału, pojemności, kształtu oraz kolorystyki.
Nie ma jednego idealnego kosza dlatego, w ofercie producentów znajdziemy ich bogaty wybór. Przykładowo, metalowe kosze uliczne są trwałe i odporne na uszkodzenia. Wykonane z drewna spotkamy np. w parkach, na skwerkach, z kolei plastik w różnych kolorach to domena koszy do segregacji.
Na co zwracać uwagę zamawiając kosze na śmieci zewnętrzne?
To zależy w dużej mierze od tego, gdzie mają stanąć takie kosze i do czego mają służyć? Czym innym bowiem jest zamówienie koszy na potrzeby parkingu przy siedzibie firmy, a czym innym zamówienie kilkuset koszy na potrzeby całej dzielnicy. Im więcej koszy potrzebujemy, tym więcej kryteriów powinniśmy brać pod uwagę. Pierwsza sprawa to podział koszy na kategorie według przeznaczenia:
- uliczne kosze,
- kosze w parku,
- kosze przy szkole,
- kosze przy urzędzie miasta,
- kosze do segregacji.
Następne kryterium to materiał wykonania oraz pojemność. Małe kosze rodzą niebezpieczeństwo w postaci szybkiego zapełniania i konieczności ich często opróżniania, zbyt duże mogą nie pasować do otoczenia.
Nie bez znaczenia są kształt oraz kolorystyka. Okrągłe kosze są bardzo przyjazne dla otoczenia, dlatego są chętnie stawiane w parkach, na placach zabaw. Podobnie jest z doborem kolorystyki. O ile brąz, zieleń będą idealnie pasować do alejek w parku, o tyle metalowe i betonowe kosze na śmieci zewnętrzne sprawdzą się na przystankach i wzdłuż ulic.
Podsumowanie
Kosze na śmieci zewnętrzne to ważny i nieodzowny element naszej codzienności, dzięki któremu możemy utrzymać czystość i porządek w przestrzeni publicznej. To również zachęta i ułatwienie dla ludzi do pozbywania się odpadów w sposób świadomy i przyjazny dla środowiska. Zachęcamy do przyjrzenia się temu, jakie śmietniki znajdują się w naszym otoczeniu i przede wszystkim do korzystaniu z nich dla naszego wspólnego dobra.