Klasyczna yerba mate - skąd się wzięła?
Ostrokrzew paragwajski to roślina, która występuje jedynie w jednym rejonie w Ameryce Południowej, na granicy 4 państw: Brazylii, Argentyny, Paragwaju i Urugwaju. Jako pierwsi jej właściwości odkryli Indianie Guarani, którzy zaczęli żuć liście ostrokrzewu, by nie czuć zmęczenia i wyostrzyć swoje zmysły. Później Indianie zaczęli z liści przyrządzać mocny, ziołowy napar - tak powstała herbata yerba mate. Dzisiaj yerba mate jest integralną częścią kultury mieszkańców Ameryki Łacińskiej, którzy kochają dzielić się nią ze wszystkimi – rodziną, przyjaciółmi, a nawet z nieznajomymi. Napar yerba mate swoimi niezwykłymi zaletami podbił cały świat, zapewniając przypływ energii i koncentracji bez konieczności sięgania po kawę.
Yerba mate - sklep z każdym podgatunkiem na stanie
Różne rodzaje yerba mate zależą nie tylko od kraju pochodzenia, ale też od zastosowanych przy zaparzaniu dodatków. Do klasycznych yerba mate używa się jedynie liści ostrokrzewu paragwajskiego. Yerba mate green to z kolei napój na bazie mieszanki z liśćmi zielonej herbaty, który pobudza i wspomaga pracę mięśni. Yerba mate z dodatkiem owoców lub aromatyzowane pomaga złagodzić nieco intensywny smak oryginalnego naparu. Picie naparu z owocami szczególnie polecamy zaczynającym swoją przygodę z yerba mate. Jeśli zastanawiasz się, jaką yerba mate wybrać, by mieć pewność co do warunków wzrostu rośliny, postaw na odmiany organiczne. Uprawiane do nich krzewy ostrokrzewu dorastają bez użycia chemii i sztucznych środków.
Jak powstaje yerba mate?
Picie yerba mate należy rozpocząć od przygotowania odpowiednich akcesoriów. Przede wszystkim potrzebne będzie specjalnie wyprofilowane naczynko matero, w którym zaparza się aromatyczny napar. Samo matero występuje w licznych odmianach, m.in. palo santo wykonane ze świętego drzewa lub praktyczne matero ceramiczne, które jest też najbardziej popularne. Specjalistyczny sklep z yerba mate oferuje wszystkie niezbędne akcesoria w jedym miejscu. Aby przygotować yerba mate potrzebna jest również bombilla - specjalna rurka filtrująca, która zapobiega dostawaniu się listków i gałązek do ust. Najczęściej wykonuje się je ze stali nierdzewnej. Oprócz podstawowych akcesoriów, można się również zaopatrzyć w czyścik do bombilli, drewnianą nabierkę do yerba mate oraz puszkę do przechowywania suszu - yerberę.
Przygotowanie naparu krok po kroku
Gdy posiadasz już wszystkie narzędzia, 4 proste kroki dzielą Cię od wypicia yerba mate:
- Na początku małą porcję suszu (2-3 łyżeczki) wsyp do matero
- Przechyl naczynie tak, by listki stworzyły kopczyk na ściance matero
- Połóż bombillę na kopczyku z yerba mate, tak by końcówka z filtrem dotykała dna
- Wlej lekko gorącą wodę (70-80 °C) do matero, celując w miejsce, gdzie jest najmniej suszu
Istnieje wiele sposobów przygotowywania yerba mate, ten jest jednak najbardziej zasadniczy. Oprócz tego warto spróbować tereré, czyli yerba mate na zimno lub tostada, czyli zaparzony susz świetnie komponujący się z mlekiem roślinnym.
Sklep yerba mate - co w nim znajdziesz?
Profesjonalny yerba mate sklep oferuje nie tylko gatunki z wielu rejonów Ameryki Południowej. Znajdziesz tu także zestawy prezentowe, nowe techniki parzenia oraz pomysły na odkrycie nowych smaków.