Gorący niby temat, ale z przekłamaniami. To nie będzie takie proste "że poproszę e-paragon" i tyle. Najpierw kupujący będzie musiał mieć apilkację, potem musi generować kod, później dopiero prosić o e-paragon. Natomiast sprzedający wcale nie będzie musiał tego wystawiać. Nie ma takiego obowiązku.

Data dodania: 2023-09-15

Wyświetleń: 323

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

E-paragony nie oczywiste

Zacznijmy od tego, że będzie to opcja, czyli możliwość, a nie wymóg prawny. Co przyniesie ze sobą  zbliżający się 15 września.

Nadchodząca zmiana nowelizująca ustawę o VAT w ramach tzw. pakietu „SLIM VAT 3” daje możliwość wystawiania a co za tym idzie, wydawania nabywcy paragonu fiskalnego w postaci elektronicznej. Od tego dnia ma rozpocząć swoje działanie system dystrybucji paragonów tzw. HUB paragonowy. Opcja ta umożliwi klientowi wybór, czy chce papierowy paragon fiskalny czy też elektroniczny w dedykowanej aplikacji.

Dla wyjaśnienia, na dzień dzisiejszy na podatnikach czyli sprzedawcach nie ciąży żaden prawny obowiązek korzystania z nowego kanału dystrybucji e-paragonów. Oznacza to, że nie w każdym sklepie klienci skorzystają z dedykowanej aplikacji czyli otrzymania e-paragonu. Jest to rozwiązanie zupełnie dobrowolne. Sprzedający będzie mógł zatem ograniczyć się do wydawania paragonów fiskalnych w postaci papierowej, bez wersji e-paragonu.

Prawo. Zgodnie z przepisem art. 111 ust. 3a pkt 1b ustawy o VAT podatnicy prowadzący ewidencję sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących mają możliwość za zgodą nabywcy wystawić i wydać paragon fiskalny lub fakturę z każdej sprzedaży w postaci elektronicznej, przesyłając ten dokument w sposób z nim uzgodniony. Czyli w praktyce już teraz klient może otrzymać od sprzedawcy paragon elektroniczny (e-paragon) zamiast papierowego wydruku. Nie istnieje do tej pory póki co oczywiście, przeznaczone do powszechnego stosowania narzędzie (aplikacja) umożliwiające pobranie e-paragonu w każdym miejscu. Czyli sposób wydania klientowi e-paragonu przez sprzedawców nie został jak dotąd z góry narzucony.

Po nowemu. Nowelizacja ustawy o VAT. Potoczna jej nazwa to Pakiet SLIM VAT 3.

Zmianie uległo brzmienie : art. 111 ust. 3a pkt 1 lit. b) ustawy o VAT wprowadza opcję udostępniania klientom e-paragonów za pomocą specjalnej platformy. Czyli przepis w nowym brzmieniu oznacza że sprzedawca zyska możliwość wystawienia i wydania paragonu przy użyciu systemu teleinformatycznego Szefa Krajowej Administracji Skarbowej który będzie pośredniczył przy wydawaniu paragonów fiskalnych w postaci elektronicznej, bez konieczności podawania danych osobowych nabywcy. 

Cały ten system ma stać centralną i ogólnopolską platformą rejestracji klientów odpowiedzialną za:

  • - powiązanie anonimowego klienta z wystawionymi przez kasę paragonami;
  • - odbieranie e-paragonów wystawionych przez wiele kas rejestrujących oraz dystrybucję e-paragonu do Klienta.
I właśnie taka zmiana ta ma wejść w życie z dniem 15 września 2023 r.

Dystrybucja i działanie systemu

- Udostępniona ma zostać bezpłatna aplikacja Ministerstwa Finansów (aplikacja e-Paragony). Aplikacja mobilna e-Paragony ma zawierać w sobie funkcję która pozwoli na pobranie z HUB unikalnego numeru klienta - cyfrowego klucza identyfikującego Klienta – KID. Przybierze on postać kodu kreskowego. Czyli to klient zainteresowany takim sposobem otrzymania paragonu będzie musiał wykonać powyższe działania.

Jak ma działać ten zakup:

  • - składać się będzie i zawierać w sobie konieczność wygenerowania kodu z aplikacji,
  • - przekazania (okazania) go sprzedającemu który zeskanuje ten kod kreskowy,
  • - krok kolejny to przesłanie na telefon klienta który zeskanował kod (na którym zainstalowana jest aplikacja) automatycznie paragon w postaci elektronicznej (lub klient będzie miał na odbiór e-paragonu do 30dni)

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena