Jeżeli chcesz sprawnie porozumiewać się w języku angielskim, bez wątpienia przyda Ci się znajomość czasów przeszłych – na samym początku warto więc poznać czas Past Simple. Dzisiaj kilka słów o tym zagadnieniu. Zapraszamy!

Data dodania: 2023-03-01

Wyświetleń: 54

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Past Simple – dlaczego warto znać ten czas angielski?

Kiedy stosuje się Past Simple?

Past Simple (czas przeszły prosty) stosowany jest w kontekście czynności, zdarzeń, stanów, które miały miejsce w przeszłości i nie wpływają na teraźniejszość. Musiały więc z reguły ulec zakończeniu. W większości przypadków w czasie Past Simple wykorzystuje się konkretne określenia czasu zdarzenia, czynności, stanu np. yesterday (wczoraj), last week (w zeszłym tygodniu).

Co warto wiedzieć o Past Simple?

Pomimo, że czas Past Simple sam w sobie nie jest trudny do opanowania to wciąż musimy pamiętać, że wykorzystuje tzw. drugą formą czasowników. W regularnych formach wystarczy dodać końcówkę -ed, jednak w języku angielskim występuje wiele czasowników nieregularnych – nie ma drogi na skróty, trzeba się ich po prostu nauczyć.

Budowa czasu Past Simple

Zdania twierdzące w czasie Past Simple tworzymy według następującego schematu:

Osoba + czasownik z końcówką -ed lub czasownik nieregularny + reszta zdania

Jeżeli chodzi o przeczenia to musimy wykorzystać operator did, czyli:

Osoba + didn’t lub did not + czasownik BEZ końcówki -ed lub czasownik w pierwszej formie + reszta zdania

Pytania z kolei rozpoczynamy od operatora did (choć może przed nim pojawić się zaimek pytający np. where – gdzie). Schemat poniżej:

Ewentualny zaimek pytający + did + osoba + czasownik BEZ końcówki -ed lub czasownik w pierwszej formie + reszta pytania

Podsumowanie

Czasu przeszłego prostego z pewnością musisz się nauczyć, jeżeli bierzesz naukę angielskiego na poważnie. Sprawdź nasz obszerny poradnik na temat czasu Past Simple, w którym przedstawimy Ci więcej niuansów, jak również przykładów.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena