Holandia jest wspaniałym miejscem do odwiedzenia przez cały rok, a wycieczka do tego kraju może obejmować wszystko, od ekscytujących wycieczek po mieście, przez zwiedzanie średniowiecznych zamków, po wycieczki rowerowe po okolicy. Czy samochodem, czy samolotem czy busem do Holandii – warto udać się i odkryć piękno tego kraju.

Data dodania: 2022-08-30

Wyświetleń: 339

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Jakie zabytki warto zobaczyć w Holandii?

W Holandii znajduje się wiele wspaniałych zabytkowych kościołów i katedr, zbudowanych w bardzo różnych stylach. Dwa z najbardziej imponujących przykładów to Nowy i Stary Kościół w Delft. W centrum miasta dominują te dwa duże kościoły. Oude Kerk, czyli Stary Kościół, słynie z pochyłej wieży i pięknych witraży, a Nieuwe Kerk, czyli Nowy Kościół, z bogatej historii i związków z holenderską rodziną królewską. W Maastricht znajduje się Bazylika św. Serwacego. Została zbudowana w ciągu dwóch stuleci - nawa główna w pierwszej połowie XI wieku, transept w drugiej połowie, a chór i mury zachodnie w XII wieku - i stanowi zapierającą dech w piersiach mieszankę stylów romańskiego, barokowego i gotyckiego. Głównym zabytkiem Haarlemu jest gotycki kościół Bavokerk w kształcie krzyża. Bavokerk, zwany także Grote Kerk lub "Dużym Kościołem", został po raz pierwszy wymieniony w 1245 roku. Do dziś kościół jest najwyższym budynkiem w Haarlemie.

Najlepsze zamki w Holandii

Holandia to kraj o bogatej historii, w którym znajduje się wiele historycznych zamków i wspaniałych posiadłości wiejskich. Znajdziemy tu bogate i imponujące wnętrza domów. W wielu z nich znajdują się prywatne kolekcje sztuki, rzadkie antyczne meble, a w niektórych przypadkach także muzea narodowe. Szczególną atrakcją jest wieżowy zamek Ammersoyen, który przenosi zwiedzających w czasie do XIV wieku. W różnych pomieszczeniach i na strychach zamku można podziwiać średniowieczne zbroje, broń i inne przedmioty. Bogato zdobione sale XII-wiecznego zamku Doorwerth robią podobne wrażenie, a specjalne wystawy przedstawiają szczegóły dotyczące historii zamku, leśnictwa i łowiectwa. Z kolei zamki Cannenburch i Rosendael zapraszają zwiedzających do odkrycia 200 lat historii dzięki majestatycznie udekorowanym salom i eksponatom.

Najlepsze muzea w Holandii

W Amsterdamie znajduje się Muzeum Van Gogha, poświęcone jednemu z najsłynniejszych malarzy Holandii i zawierające 200 jego obrazów, w tym arcydzieła takie jak Słoneczniki i Zjadacze ziemniaków, a także 500 rysunków i 750 dokumentów pisanych. Muzeum prowadzi również bogaty program inspirujących wystaw czasowych. Jest jeszcze jeden wielki malarz z Holandii, Rembrandt, którego najsłynniejsze dzieła są wystawiane w Rijksmuseum. To główne muzeum narodowe Holandii przedstawia sztukę i historię tego kraju od średniowiecza do czasów współczesnych. W jego zbiorach znajdują się światowej sławy dzieła, takie jak "Straż nocna" Rembrandta czy "Mleczarka" Vermeera. Nie musisz jednak przebywać w Amsterdamie, aby zobaczyć wspaniałą sztukę. Na przykład Muzeum Boijmans Van Beuningen w Rotterdamie, założone w 1849 r. zabiera zwiedzających w podróż przez historię sztuki zachodniej, od świata dawnych mistrzów aż po ekspresjonizm abstrakcyjny. W kolekcji znajdują się arcydzieła Rembrandta, Moneta, Van Gogha, Kandinsky'ego, Rothko i wielu innych. Więcej dzieł Dawnych Mistrzów można zobaczyć w Mauritshuis w Hadze, którego kolekcja obejmuje dzieła Fransa Halsa, Vermeera (w tym uwielbianą przez wszystkich Dziewczynę z perłą), Breughla i Rubensa.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena