Stan zapalny cewki moczowej jest dość powszechnie występującą dolegliwością, pojawiającą się zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. W wielu wypadkach przebiega zupełnie bezobjawowo, ustępując samoistnie. Nie jest to jednak regułą. Zdarza się, że zapalenie cewki moczowej objawia się w bardzo uciążliwy sposób, zmuszający do podjęcia odpowiedniego leczenia. To jedyna skuteczna metoda walki z dolegliwością, gdyż ustąpienie objawów nie oznacza wyleczenia zakażenia. 

Data dodania: 2022-07-18

Wyświetleń: 364

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Czym jest zapalenie cewki moczowej?

Utrzymujące się u pacjenta przez dłuższy czas skutkuje zakażaniem w sposób nieświadomy kolejnych osób. Co wywołuje stan zapalny cewki moczowej i jakie są jego konsekwencje? Kiedy należy zgłosić się do lekarza? Poszukajmy odpowiedzi na te i inne pytania.

Zapalenie cewki moczowej – przyczyny i objawy

Cewka moczowa zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn jest ostatnim odcinkiem układu moczowego. Ze względu na budowę anatomiczną u kobiet jest ona zdecydowanie krótsza. Ma kształt elastycznego przewodu, którym mocz wydostaje się z pęcherza na zewnątrz. Rozwijający się w jej obrębie stan zapalny skutkuje poszerzeniem błony śluzowej, do którego dochodzi na skutek zakażenia drobnoustrojami. W większości wypadków do zakażenia tego dochodzi podczas stosunków płciowych. Zdarza się jednak, że zapalenie cewki moczowej rozwija się w wyniku postępującego stanu zapalnego pęcherza moczowego. Obecne w nim drobnoustroje podczas oddawania moczu przedostają się do cewki, wywołując stan zapalny. Może on rozwijać się również na skutek wprowadzania do cewki moczowej cewnika. 

Najczęściej, zwłaszcza u kobiet, zapalenie cewki moczowej przebiega zupełnie bezobjawowo. To bardzo niebezpieczna sytuacja, bowiem drobnoustroje chorobotwórcze są wówczas nieświadomie przenoszone drogą płciową na partnerów, co skutkuje ich zakażeniem. Nie zawsze też objawy stanu zapalnego cewki moczowej są na tyle silnie odczuwane przez pacjentów, że zgłaszają się oni do lekarza. Bardzo często zapalenie ma łagodny przebieg, a jego symptomy są bagatelizowane. Nawet pomimo braku podjęcia leczenia objawy dolegliwości ustępują samoistnie po kilku tygodniach od momentu zakażenia. Niestety nie oznacza to całkowitego wyleczenia. Drobnoustroje wywołujące stan zapalny są obecne w organizmie jeszcze przez długi czas.

W sytuacji zaostrzenia objawów u mężczyzn pojawia się ból podczas oddawania moczu, świąd odczuwany w zewnętrznej części ujścia cewki, wyciek ropnej wydzieliny, ból jąder. U kobiet zaś zapalenie cewki moczowej objawia się upławami, pieczeniem podczas oddawania moczu oraz bólem odczuwanym w dolnej części brzucha. Niekiedy mogą pojawić się także zaburzenia miesiączkowania.

Metody leczenia

Zapalenie cewki moczowej przebiegające bezobjawowo często nie jest nawet zauważane przez pacjenta. W takiej sytuacji jedynie przypadkowo wykonane badanie moczu pozwala ustalić, czy doszło do rozwoju stanu zapalnego. Jeżeli natomiast u pacjenta wystąpią objawy wskazujące na zapalenie cewki moczowej, wówczas powinien on jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Pozwoli to uniknąć ewentualnych powikłań, a także ograniczy ryzyko zakażenia innych osób. W leczeniu stanu zapalnego cewki moczowej stosuje się antybiotykoterapię.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena