Przestrzeń wokół zabudowy taka jak podjazd, ścieżka, taras, patio czy ogród wymaga przemyślanej aranżacji świetlnej. Ciekawą propozycją, która dyskretnie oświetla strategiczne punkty, zwiększa bezpieczeństwo i jest niezwykle trwała oraz wytrzymała są lampy ogrodowe wpuszczane w ziemię, inaczej nazywane lampami najazdowymi. W artykule zawarliśmy garść istotnych informacji, które warto poznać przed dokonaniem zakupu lamp dogruntowych. Zapraszamy do lektury.

Data dodania: 2022-07-07

Wyświetleń: 828

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Lampy ogrodowe wpuszczane w ziemię, najazdowe, czyli jak w dyskretny sposób oświetlić podjazd, taras czy ogródek.

Lampy ogrodowe wpuszczane w ziemię to jeden z rodzajów oświetlenia dla architektury zewnętrznej. Sama nazwa oprawy wskazuje główną cechę, którą się ona wyróżnia spośród pozostałych wariantów. Jest to oświetlenie przeznaczone do instalacji bezpośrednio w gruncie, bruku, podłodze tarasu oraz innych rodzajach nawierzchni. Wyróżnia się modele, których obudowa wystaje ponad powierzchnię, w której się znajduje oraz przeznaczone do montażu zlicowanego z podłożem. Te drugie sprawdzają się najlepiej na podjazdach, ale również wszędzie tam, gdzie lampy wystające z ziemi nie są pożądane, jednak nie chcemy rezygnować z oświetlenia, które jest w niej instalowane.

Mówiąc o lampach najazdowych rozmieszczonych na podjeździe dla samochodu, warto wspomnieć o zaletach tego typu oświetlenia. Jest to dyskretne źródło światła, które oświetla, a zarazem wyznacza ścieżkę poruszania się pojazdem na posesji, nie oślepiając przy tym kierowcy. Zwiększa to bezpieczeństwo użytkownika samochodu po zmroku, ale także osób, które mogłyby się znaleźć w jego zasięgu. Dodatkowo takie punktowe oświetlenie dodaje niepowtarzalnego klimatu przestrzeni.

Oświetlenie ogrodowe w ziemi świetnie sprawdza się także jako element uwydatniający wyjątkową urodę klombów, alejek, ścieżek w ogrodzie. Można w ten sposób podkreślić kompozycje botaniczne i budować atmosferę. Dzięki temu przebywając w ogrodzie czujemy się bezpiecznie, przytulnie i komfortowo. Innym zastosowaniem tego typu opraw jest oświetlenie tarasu lub balkonu. Mogą być one montowane w podłodze, kaflach lub kostce brukowej.

Do największych zalet lamp ogrodowych LED do ziemi należą ich wyjątkowa wytrzymałość i trwałość. Są odporne na duży nacisk, wstrząsy i silne uderzenia. Dodatkowo są pyłoszczelne. Mogą zostać chwilowo zalane np. podczas mycia samochodu, podlewania ogrodu, a także opadów deszczu, śniegu czy gradu. Takie oprawy są odporne również na wpływ innych czynników atmosferycznych. Niektórzy producenci oferują lampy dogruntowe, które można modyfikować według własnych potrzeb. Można dobierać kolor oprawy, rodzaj szkła, kierunek strumienia światła, a niekiedy także liczbę wiązek światła, jego barwę oraz kąt padania. Jeśli istnieje potrzeba można także rozważyć opcję stopniowego ściemniania światła.

Podsumowując, lampy dogruntowe to idealne rozwiązanie dla tych, którzy poszukują przede wszystkim funkcjonalnego, trwałego i dyskretnego źródła światła. Jest to najbardziej polecany rodzaj lamp zewnętrznych do montażu w nawierzchni podjazdów i parkingów samochodowych. Świetnie sprawdza się również jako delikatne, punktowe oświetlenie strategicznych miejsc w przestrzeni okołodomowej.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena