Planując zagospodarowanie przestrzeni okołodomowe: taras, balkon, ganek, weranda czy altana, należy poświęcić szczególną uwagę aranżacji świetlnej. Przestrzeń, która ma być zadaszona, powinna posiadać odpowiednie oświetlenie. Zapraszamy do zapoznania się z niniejszym artykułem, z którego dowiedzą się Państwo podstawowych informacji na temat lamp wiszących zewnętrznych. Są to uniwersalne, niezwykle funkcjonalne, a także estetyczne rozwiązania dla architektury zewnętrznej.

Data dodania: 2022-06-28

Wyświetleń: 470

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 1

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

1 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Lampy wiszące zewnętrzne – podstawowy rodzaj oświetlenia przestrzeni okołodomowej.

Przestrzeń okołodomowa, która jest zadaszona wymaga od projektanta dokładnego zaplanowania rozmieszczenia oświetlenia zewnętrznego. Z uwagi na mniejszą dostępność światła w tego typu przestrzeni, należy doświetlić ją montując np. lampy wiszące zewnętrzne w suficie. Jest to szczególnie polecany rodzaj oświetlenia zewnętrznego w takich aplikacjach, ponieważ równomiernie oświetli dane miejsce z góry, imitując naturalne światło. Lampa wisząca jest uniwersalnym rozwiązaniem, które jednoczenie jest niezwykle funkcjonalne – zwiększa bezpieczeństwo użytkowników zadaszonego tarasu, balkonu, ganku, werandy czy altany, wyłania przestrzeń z mroku, buduje niepowtarzalny klimat i stanowi estetyczne dopełnienie wystroju.

Montaż lampy wiszącej ogrodowej w miejscu, w którym występuje zadaszenie to dość intuicyjny wybór. Taki rodzaj oświetlenia ogrodowego stanowi ekonomiczne zagospodarowanie przestrzeni. Dzięki temu, że lampa instalowana jest w suficie, nie tracimy cennego miejsca na ziemi czy ścianach altany, tarasu lub werandy. Możemy tam umieścić dekoracje ścienne, doniczki z kwiatami czy meble ogrodowe lub tarasowe. Lampy wiszące w porównaniu do pozostałych rodzajów lamp sufitowych zamiast wtapiać się w otoczenie, stanowią dodatkowy element wystroju.

Na rynku dostępne są przeróżne modele oświetlenia ogrodowego wiszącego. W ostatnim czasie na popularności zyskały nowoczesne, designerskie i minimalistyczne wzory. Cały czas swoich zwolenników mają ponadczasowe, proste i uniwersalne oprawy. Ciekawą propozycją są wiszące lampy przypominające latarenki. Dodatkowo niektórzy producenci oferują różne rodzaje lamp – wiszące, kinkiety, przenośne itp. tych samych serii. Dzięki temu można skomponować spójną i estetyczną kompozycję świetlną.

Wygląd lamp na zewnątrz jest niezwykle istotny, jednak to ich właściwości i parametry techniczne liczą się najbardziej. Montując lampę w przestrzeni okołodomowej zależy nam bowiem na jak najwyższej wydajności, niezawodności i funkcjonalności. Oprawy powinny być wykonane z solidnego materiału. Muszą być odporne na działanie czynników atmosferycznych, czyli być pyłoszczelne, wodoszczelne, odporne na uderzenia. Parametry światła powinny spełniać wszelkie normy, być wydajne, energooszczędne, żywotne, o wysokiej efektywności świetlnej – jako źródło światła polecamy LED.

Podsumowując, podczas wyboru lamp zewnętrznych do montażu w miejscach zadaszonych warto wziąć pod uwagę lampy wiszące. Są to uniwersalne, funkcjonalne i estetyczne oprawy, które znajdą zastosowanie zarówno na tarasie, balkonie, ganku, jak i werandzie czy altanie. 

Licencja: Copyright - zastrzeżona
1 Ocena