Słupy oświetleniowe i latarnie ogrodowe często kojarzone są z miejscami takimi jak park, alejka, skwer i inne miejsca użyteczności publicznej. Przez to osoby planujące aranżację świetlną swojego ogrodu zamykają się na możliwość wykorzystania tych opraw wokół zabudowy prywatnej. Dysponując dużą przestrzenią wokół domu możemy skomponować klimatyczne oświetlenie wybranych punktów właśnie za pomocą latarni stojących wysokich. Budują one klimat i stanowią piękny element wystroju ogrodu. 

Data dodania: 2022-06-03

Wyświetleń: 1042

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Słupy oświetleniowe i latarnie ogrodowe – rozwiązanie przeznaczone nie tylko do stref użyteczności publicznej.

Latarnie ogrodowe, inaczej nazywane słupami oświetleniowymi lub latarniami parkowymi to jedne z bardziej znanych rodzajów oświetlenia zewnętrznego. Ze względu na ich wysokość (zwykle są wyższe niż 2m) stosowane są do oświetlenia dużych powierzchni. Niesłusznie są one kojarzone jedynie z zagospodarowaniem przestrzeni publicznej – parków, alejek, skwerów, rynku, ulicy, parkingów itp. Równie często można je spotkać wokół budynków biurowych, prywatnych osiedli, bloków, jak również domków jednorodzinnych. Umiejscowione w ogrodzie, przy altanie, drodze prowadzącej do domu czy podjeździe oświetlają pożądaną przestań i budują niepowtarzalny klimat.

Nie tylko przestrzeń oświetlana przez słupy ogrodowe jest wyjątkowa. Same lampy stanowią swego rodzaju ozdobę, designerski dodatek i nieodzowny element wystroju przestrzeni. Na rynku dostępne są nowoczesne, minimalistyczne oprawy. Widzieliśmy także wymyśle, nietuzinkowe kształty i wzory. Fani tradycyjnego, ponadczasowego wzornictwa również znajdą coś dla siebie. Wartym uwagi wzorem jest według nas słup nawiązujący do tradycyjnych latarni gazowych, które latarnik odpala ręcznie. Oczywiście w nowoczesnych latarniach źródłem światła jest LED. Jest ono zdecydowanie bardziej oszczędnym rozwiązaniem, przyjaznym środowisku, o dłuższej żywotności. To tylko kilka zalet oświetlenia ledowego.

Jeśli w ogrodzie lub innej części wokół zabudowy dysponujecie dużą przestrzenią, którą chcecie oświetlić, warto zdecydować się na jedną lub kilka latarni stojących wysokich. Dzięki temu, że ten typ lampy jest smukły i wysoki, nie zabiera wiele miejsca w stosunku do wielkości oświetlanego terenu. Dodatkowo przy latarniach wysokich, które posiadają modele dwu lub trzypunktowe – jedna lampa potrafi oświetlić kilka stron na raz. Aby wyłonić z mroku tą samą powierzchnię małymi słupkami, reflektorami lub latarenkami należałoby użyć większej ilości lamp, które zajęłyby więcej przestrzeni.

Warto pamiętać, że oświetlenie zewnętrzne ma nam służyć niezawodnie przez lata. Nie tylko ma być funkcjonalne i spełniać walory estetyczne. Lampy instalowane na zewnątrz powinny zwiększać bezpieczeństwo domowników. Dlatego przy wyborze produktu należy zwrócić uwagę na jego parametry techniczne, materiał wykonania i poziom szczelności i wytrzymałości. Lampa ta powinna być pyłoszczelna, zabezpieczona przed strumieniem wody i wpływem innych czynników zewnętrznych, a także odporna na uderzenia.

Zależnie od producenta i modelu lamp, można montować je w różnego rodzaju podłożu – utwardzonym, nieutwardzonej ziemi, trawniku czy innej nawierzchni. Przed montażem słupa należy zadbać, by miał on punktowy fundament. Dzięki temu będziemy mieli pewność, ze latarnia będzie stabilna i odporna na czynniki zewnętrzne. Znając przeznaczenie słupów ogrodowych, wiedząc na co zwrócić uwagę przy ich wyborze, należy zastanowić się nad tym jakie potrzeby oświetlanie ma spełniać. Należy bowiem dopasować je do własnych oczekiwań i wymagań. Instalując słupy w strategicznych miejscach jesteśmy w stanie dyskretnie wyłonić z mroku wybrane elementy, zbudować niepowtarzalny klimat i zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom domu.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena