Przed nami jeden z najbardziej wyczekiwanych okresów w roku, czyli wakacje! To czas, kiedy wielu z nas może cieszyć się chwilą wytchnienia od codziennych obowiązków, a tym samym spędzić czas tak, jak miłośnicy czytania lubią najbardziej, czyli nadrabiając książkowe zaległości. Dowiedz się, po jakie tytuły warto sięgnąć w tym czasie! 

Data dodania: 2022-06-28

Wyświetleń: 405

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Nowości czytelnicze na wakacje - po co warto sięgnąć w najbliższym czasie?

Czerwiec to wyjątkowy miesiąc w roku, na który z niecierpliwością wyczekują nie tylko uczniowie, ale także ci, którzy już dawno zapomnieli, jak brzmi szkolny dzwonek. To moment, kiedy w powietrzu czuć nadchodzące wakacje, dni stają się gorące i nieprzyzwoicie długie, a wieczory niesamowicie przyjemne. Ten okres zwiastujący letnie urlopy i wyjazdy dla wielu zapowiada jednocześnie czas na nadrobienie książkowych zaległości i zapoznanie się z tym, co niedawno pojawiło się na czytelniczym rynku. Poniżej proponujemy kilka zarówno polskich, jak i zagranicznych tytułów, które warto wziąć pod uwagę, kompletując swój wakacyjny stosik książek

 

Propozycje z polskiego rynku

Maj i czerwiec to miesiące, w których naprawdę dużo się działo, jeśli chodzi o premiery wydawnicze. Na księgarnianych półkach przybyło wiele tytułów, które zostały bardzo ciepło przyjęte przez czytelników i recenzentów. Jednym z nich jest m.in. najnowsza książka Olgi Tokarczuk, pierwsza napisana przez noblistkę po otrzymaniu prestiżowej nagrody w 2018 roku. „Empuzjon” to historia dziejąca się na początku XX wieku, opowiadająca o losach schorowanego Mieczysława, który, nabierając sił w uzdrowisku, rozprawia ze swoimi towarzyszami o tym, co dla nich ważne. Rozmowy te poruszają temat wojny, wiary i sztuki, tworząc tajemniczy, zintelektualizowany i wciągający obraz charakterystyczny dla polskiej noblistki. „Empuzjon” to tytuł, o którym z pewnością będzie jeszcze głośno! Kolejną naszą propozycją jest debiut beletrystyczny popularnego dziennikarza, prezentera telewizyjnego i felietonisty, czyli  „Czerwona ziemia” Marcina Millera. To niesamowicie udany thriller, którego akcja osadzona jest w Ugandzie. Książka zebrała wiele pozytywnych recenzji - a to z pewnością dopiero początek. Pozostając w nieco mrocznych i wzbudzających wiele emocji klimatach, nie sposób nie zwrócić uwagi na nowość Wojciecha Chmielarza, czyli „Długą noc”. Popularny autor kryminałów przygotował tym razem kontynuację losów dobrze znanego komisarza Jakuba Mortka, któremu przychodzi zmierzyć z jedną z najbardziej skomplikowanych spraw w jego karierze. Czy policjantowi uda się rozwikłać tę zagadkę? To idealna propozycja, jeśli chcesz dostarczyć sobie nieco wrażeń w czasie wakacyjnego odpoczynku! 

 

Zagraniczne nowości na wakacje 

W ostatnim czasie na polskim rynku pojawiło się wiele wyczekiwanych przez czytelników tytułów autorstwa zagranicznych pisarzy. Wśród nich można wymienić między innymi „Lincoln Highway” Amora Towlesa, autora głośnego „Dżentelmena w Moskwie”. Ta niezwykła powieść drogi to obraz łączący w sobie krajobraz Ameryki lat 50., będący społeczną mozaiką złożoną z barwnych postaci wszystkich klas społecznych, i historię o dorastaniu, które zazwyczaj jest znacznie bardziej gorzkie, niż mają w zwyczaju pokazywać to telewizyjne produkcje. Nieco inną propozycją, która z pewnością uprzyjemni wolne letnie wieczory, jest „Motel Sun Down” Simone’a St. Jamesa. To nieszablonowa powieść łącząca kryminalną tajemnicę, nastrój thrillera i wątki nadprzyrodzone. O tej bardzo świeżej czytelniczej nowości z pewnością jeszcze nie raz usłyszysz! Jeśli lubisz powieści osadzone w azjatyckiej kulturze i tradycji, z pewnością powinieneś sięgnąć po „Pachinko” Min Jin Lee. Książka ta została doceniona na rynkach zagranicznych i zdobyła m.in. wyróżnienie „The New York Times”, który zaliczył ją do dziesięciu najlepszych tytułów roku 2017. To poruszająca historia koreańskiej rodziny, którą śledzimy na przestrzeni kilku pokoleń, opowiadająca o szukaniu swojego miejsca na świecie, odnajdywaniu się w kraju, który z trudnością przychodzi nam nazywać swoim domem i tęsknieniu za ojczyzną, której nie miało się szansy poznać. 

 

Wakacyjne must-read

Powyższe propozycje to zaledwie ułamek tego, co chcielibyśmy polecić Wam jako lektury idealne do wakacyjnego ładowania baterii. Przełom maja i czerwca to czas, w którym nowości wydawnicze wydają się nie mieć końca! Mamy jednak nadzieję, że wybrane przez nas tytuł zaciekawiły Was na tyle, by, planując swoją letnią „must-read list”, to właśnie po nie sięgnąć w pierwszej kolejności. 

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena