Plac budowy to miejsce, które kojarzy się z pokrzykującymi do siebie budowlańcami. To oczywiście stereotyp, ale nie bierze się znikąd. U jego podstaw leży fakt, że miejsce, w którym regularnie pracują różne maszyny, od młotów udarowych, po betoniarki i koparki, siłą rzeczy dostarcza wielu źródeł hałasu. To zaś w konsekwencji nie tylko powoduje konieczność głośniejszego komunikowania się, lecz również chronienia słuchu przed hałasem wywoływanym przez maszyny. Jak zadbać o odpowiednią ochronę?

Data dodania: 2022-05-31

Wyświetleń: 412

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Jak prawidłowo chronić słuch na budowie?

Ochrona słuchu na budowie

Przede wszystkim należy zaznaczyć, iż w miarę możliwości należy po prostu unikać bezpośredniego przebywania tuż przy źródle hałasu. To podstawa, lecz z oczywistych względów w trakcie prac budowlanych nie zawsze możliwa. Dlatego też, oprócz „taktyki uniku”, warto zaopatrzyć się w odpowiednie środki ochronne, takie jak zatyczki lub specjalnie skonstruowane słuchawki wytłumiające.

Warto jednak zauważyć, iż słuchawki powinny posiadać odpowiednie wkładki (służące temu, by uniknąć wrażenia szumów usznych), a ponadto faktycznie pochodzić z pewnego źródła, dzięki czemu będzie pewność co do ich skuteczności. Co więcej – ciągłe ich stosowanie także może negatywnie wpływać na słuch. Dlatego też gdy oddali się od źródła hałasu, warto co jakiś czas pozwolić uszom odpocząć. W miarę możliwości warto też rotować pracowników przebywających przy największym źródle hałasu.

Same słuchawki i nauszniki dostosowane do pracy budowlanej (lub w innych podobnych warunkach) warto szukać w sklepach ze sprzętem BHP, na przykład w https://safestyle.pl – tam można znaleźć wyspecjalizowane akcesoria, które faktycznie sprawdzą się w pracy, a nie tylko na koncertach.

Oczywiście Nauszniki i słuchawki chroniące słuch są wysoce wskazane także i w innych zawodach, chociażby w górnictwie, hutnictwie, przemyśle drzewnym, w zakładach maszynowych, branży transportowej, czy w wielu fabrykach.

Dopuszczalne normy hałasu

A jak to jest z samym poziomem dopuszczalnego hałasu?

W praktyce za normę przyjęło się poziom 85 decybeli w odniesieniu do ośmiogodzinnej pracy. Jeśli hałas osiąga ten poziom – należy zadbać o odpowiednią ochronę i dążyć do wytłumienia lub wyeliminowania jego źródła.

Dodatkowo można się także spotkać z takimi określeniami, jak maksymalny poziom dźwięku A, który nie powinien przekraczać 115 decybeli oraz poziom szczytowy, który nie powinien docierać do pułapu 135 decybeli – jednak co do zasady, już poziom wspomnianych 85 dB powinien alarmować i być wskaźnikiem do stosowania środków ochronnych. Należy tez podkreślić, iż miejsca, w których pojawiają się źródła hałasu powinny być oznakowane.

„Ukryty” hałas to tez hałas

Przy omawianiu tematu, koniecznie należy uwzględnić „ukryte” źródła hałasu. Mowa tu o tych dźwiękach, które ze względu na częstotliwość poniżej 20 Hz lub powyżej 20000 Hz są niesłyszalne, a jednak nadal zagrażają zdrowiu.

Słuchawki to nie wszystko

Choć często się o tym zapomina, pracownicy narażeni na ekspozycję na hałas, powinni korzystać z regularnych badań okresowych. Słuchawki mogą chronić sam słuch, jednak fale dźwiękowe oddziałują na organizm jako całość i niezależnie od wpływu na ten zmysł, fale dźwiękowe mogą dotykać także i na przykład oczu lub układu pokarmowego.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena