Kto może otrzymać receptę online? Jak długo jest ważna e-recepta? O czym warto pamiętać korzystając z przychodni online? Zapoznaj się z artykułem i dowiedz się, czy możesz uzyskać e-receptę podczas e-konsultacji lekarskiej.

Data dodania: 2022-05-15

Wyświetleń: 361

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Jak długo jest ważna recepta online?

Recepta online – czym jest?

Recepta online jest to standardowa e-recepta, czyli dokument na którym znajdują się zalecone leki przez lekarza konsultującego. W języku potocznym jest to usługa e-konsultacji lekarskiej, podczas której można uzyskać receptę. Jeszcze do niedawna nie było w Polsce takiego określenia, lecz pandemia zmusiła do powstania nowych usług, które miały na celu ułatwienie dostępu do lekarza.

Dwa lata temu, część przychodni medycznych była niedostępna dla pacjentów ze względu na trwający lockdown, więc niektóre placówki zdecydowały się uruchomić usługę e-wizyty. Było to możliwe dzięki systemowi e-recept, który został uruchomiony w 2019 roku przez Ministerstwo Zdrowia. Dodatkowo kolejne akty prawne umożliwiły wystawianie zwolnień lekarskich w ramach teleporady. Głównym celem takich działań, było zmniejszenie rozprzestrzeniania się chorób infekcyjnych.

E-recepta – kto może otrzymać?

E-receptę może otrzymać każda osoba, która musi stosować zalecone leki, które są wydane na podstawie recepty. Aby uzyskać e-receptę należy posiadać numer PESEL, a w sytuacji obcokrajowców wymagany jest paszport (numer paszportu oraz kraj, a także data urodzenia). Warto pamiętać o tym, że nie wszystkie systemy medyczne są przygotowane do tego, aby wystawić receptę na podstawie paszportu, więc w niektórych placówkach, lekarz odmówi wystawienia recepty. Jeżeli jest to placówka stacjonarna, to nadal lekarz będzie mógł wystawić receptę papierową, którą można zrealizować w aptece.

Ponadto w Polsce jeszcze nie można uzyskać e-recepty transgranicznej, aktualnie trwają testy systemu a wdrożenie jest planowane za kilka miesięcy. Będzie to bardzo duże ułatwienie dla osób, które przebywają za granicą.

E-wizyta bez wychodzenia z domu

Zdalne konsultacje lekarskie cieszą się popularnością, ponieważ wizytę można zrealizować o każdej porze dnia, a nawet nocy. Ponadto usługa jest często tańsza, niż cena konsultacji w gabinecie stacjonarnym.

Podczas e-konsultacji lekarskiej można otrzymać e-receptę oraz zwolnienie lekarskie. Z usług najczęściej korzystają kobiety, które potrzebują uzyskać receptę online na tabletki antykoncepcyjne, które są w ramach kontynuacji leczenia. Aby otrzymać dokument, należy bardzo dokładnie wypełnić formularz medyczny, odpowiadając na wszystkie pytania. Może się pojawić pytanie związane z datą ostatniej miesiączki, a także datą konsultacji stacjonarnej u ginekologa. Ma to na celu wyeliminowanie sytuacji w których kobieta przez wiele lat nie skorzystała z wizyty stacjonarnej.

W MEDSPAN https://medspan.pl/sklep/antykoncepcja/ można uzyskać receptę na tabletki antykoncepcyjne.

Należy pamiętać, że profilaktyka jest bardzo istotnym elementem, dlatego należy systematycznie realizować wizyty podczas których lekarz przeprowadzi dokładne badanie fizykalne. Część chorób wykryta na wczesnym etapie jest możliwa do wyleczenia.

Recepta w ramach kontynuacji leczenia

W ramach teleporady można uzyskać e-receptę na wiele leków, które są w ramach kontynuacji leczenia. Szczególną grupą leków są leki o potencjale uzależniającym oraz medyczna marihuana, więc nie każdy lekarz zdecyduje się na wystawienie recepty. Leczenie powyższymi lekami powinno być pod opieką jednego lekarza, celem kontrolowania ilości stosowanej substancji, dlatego e-receptę powinien wystawić lekarz prowadzący lub rodzinny.

Jeżeli nie ma przeciwwskazań medycznych, to podczas e-wizyty można uzyskać receptę na preparaty celem leczenia alergii, nadciśnienia tętniczego, czy schorzeń tarczycy. Ponadto również w sytuacjach doraźnych: leczenie infekcji, dolegliwości bólowych.

Ważna przez 30 dni

Standardowo e-recepta jest ważna przez 30 dni, lecz ważność jest uzależniona od leków, które znajdują się na dokumencie. Dla antybiotyków będzie to 7 dni, a dla szczepionek – 120 dni. Jeżeli nie ma pewności jakie leki znajdują się na recepcie, to zawsze można się skontaktować telefonicznie z farmaceutą, który poinformuje o czasie realizacji.

Jeżeli na recepcie jest kilka opakowań jednego leku i w aptece jest dostępna tylko część opakowań, to e-receptę na kolejne opakowania należy zrealizować w aptece w której rozpoczęło się zakup. Natomiast od kilku miesięcy, e-receptę można częściowo realizować w innych aptekach, pamiętając o powyższej zasadzie.

Recepta w trybie pilnym

Zdarzają się sytuacje w których e-recepta jest potrzebna w bardzo szybkim czasie, np. celem zastosowania tabletki dzień po, więc z pomocą przychodzą przychodnie online, które nawet w piętnaście minut oferują uzyskanie recepty na antykoncepcje awaryjną. Z formularzem medycznym można się zapoznać na stronie https://medspan.pl/sklep/tabletka-po/.

Przebieg realizacji konsultacji jest podobny do zakupów online. Należy wypełnić formularz, dokonać opłaty i zaczekać na informacje. Należy pamiętać o tym, że lekarz ma zawsze prawo do odmowy wystawienia e-recepty jeżeli stwierdzi, że nie ma wskazań medycznych do zastosowania wnioskowanego leku.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena