Nagła choroba lub potrzeba wykupienia leków w celu kontynuowania kuracji często sprawiają, że konieczne będzie uzyskanie recepty. Nie zawsze jednak trzeba osobiście udawać się do gabinetu - dowiedz się, czym jest recepta online oraz w jaki sposób możesz ją otrzymać.

Data dodania: 2023-01-25

Wyświetleń: 336

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Recepta online - jak działa i w jaki sposób ją otrzymać?

Jak działają recepty online?

Już od kilku lat, tradycyjne papierowe wydruki zastąpiły elektroniczne recepty, które stały się dużym ułatwieniem zarówno dla pacjentów, jak i lekarzy. W przeciwieństwie jednak do tradycyjnej formy, e recepta to czterocyfrowy kod przesłany pacjentowi SMS-em oraz dostępny na internetowym koncie pacjenta. Cała procedura jest bardzo prosta - od razu po wizycie lekarskiej otrzymuje się kod, który można zrealizować w dowolnej aptece. Aby wykupić przepisane leki, wystarczy jedynie podać farmaceucie kod i numer PESEL. Tego rodzaju forma jest niezwykle wygodna i co istotne, znacząco minimalizuje ryzyko wystąpienia pomyłki, ze względu na niewyraźne pismo lekarza. Ponadto, recepty tego rodzaju, w przeciwieństwie do kartki papieru nie da się zgubić. Nawet jeżeli przez przypadek skasujesz wiadomość z kodem, będzie on przypisany do twojego internetowego konta pacjenta, dzięki czemu w każdej chwili będziesz mieć dostęp do samej recepty, jak i historii przepisanych dotąd leków. 

W jaki sposób można otrzymać receptę online?

W obecnych czasach potrzebne leki można otrzymać w różnorodny sposób. Osobista wizyta w gabinecie lekarza nie zawsze jest konieczna, a czasami wręcz okazuje się niemożliwa. Dotyczy to między innymi poważnych infekcji, kiedy chory ma przykładowo bardzo wysoką gorączkę lub inne objawy utrudniające mu opuszczenie domu, jak również poważnych urazów, w przypadku których ruch może przyczynić się do pogorszenia stanu chorego. W takiej sytuacji można skorzystać z opcji teleporady lub platformy medycznej, gdzie przyjmuje lekarz online.

Wizytę przez Internet można odbyć zarówno w ramach NFZ, jak i prywatnie - szczególną zaletą tego rozwiązania jest fakt, że chcąc otrzymać receptę wizytę można odbyć w dogodnych warunkach, nie wychodząc z domu i nie stojąc w długiej kolejce w przychodni, narażając tym samym swój stan zdrowia na pogorszenie. Ponadto, umawiając się do specjalisty w ten sposób, można otrzymać szybką pomoc, co jest bardzo ważne między innymi w przypadku, gdy konieczne jest kontynuowanie kuracji, a niezbędne leki nagle się skończyły.

Chcąc zamówić receptę online, wystarczy umówić się na wizytę do wybranego specjalisty, która odbędzie się całkowicie przez Internet. W niektórych przypadkach wizyta przyjmuje formę wideokonferencji, jednak niekiedy pacjent może zostać poproszony jedynie o wypełnienie kwestionariusza, w którym opisze swój problem. Jeżeli lekarz uzna kurację farmakologiczną za konieczną, pacjentowi zostanie wystawiona e recepta online, która podobnie jak w przypadku osobistej wizyty, przesłana zostanie SMS-em i przypisana będzie na jego internetowe konto pacjenta. Następnie, pacjent chcąc wykupić dany lek, może zrealizować e receptę w każdej aptece w kraju.

Ile kosztuje e recepta?

Warto zaznaczyć, że recepta wystawiana jest przez lekarza bezpłatnie - jedynym kosztem, jaki musi ponieść pacjent jest cena wizyty u lekarza, jeżeli nie realizuje jej on w ramach NFZ. Jeżeli zależy ci na szybkim wystawieniu recepty, możesz skorzystać z platformy medycznej, na której znajdziesz wielu lekarzy różnych specjalizacji. Przykładowo, na stronie https://telemedi.com/pl/recepta-online/ możesz szybko skonsultować się z wybranym specjalistą celem otrzymania recepty, dzięki czemu potrzebne leki wykupisz w krótkim czasie, nie martwiąc się na przykład o skutki przerwanej kuracji.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena