W dużych aglomeracjach miejskich można zaobserwować, że przemieszczanie się jest coraz łatwiejsze dzięki coraz bardziej zrównoważonej sieci transportu publicznego, w którego skład wchodzą metro, tramwaje, autobusy czy kolej miejska lub podmiejska. Bardzo popularne są też systemy wypożyczania rowerów publicznych szczególnie, że tras rowerowych nieustannie przybywa a także możliwości wypożyczenia hulajnogi. Z tak bogatą ofertą na pewno każdy znajdzie środek transportu odpowiedni dla siebie.

Data dodania: 2021-12-16

Wyświetleń: 376

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Jak najlepiej przemieszczać się po mieście?

Rozwiązania ekologiczne nie zawsze najszybsze?

Rower jest niewątpliwie najzdrowszym i najbardziej ekologicznym środkiem transportu. Z tego powodu miasta nieustannie inwestują w budowę kilometrowych ścieżek rowerowych, dużą liczbę miejsc parkingowych dla rowerzystów, jak również specjalne oznakowanie, sygnalizację świetlną i inne usługi. Oczywiście oprócz ścieżek rowerowych, istnieją inne arterie, po których możesz poruszać się rowerem: ulice i strefy, gdzie obowiązuje ograniczenie prędkości do 30 km, ulice o pojedynczej nawierzchni, deptaki i parki publiczne. Aby zapewnić wszystkim uczestnikom ruchu bezpieczeństwo należy przestrzegać przepisów ruchu drogowego. Miasta chętnie angażują się i wprowadzają e-mobilność. Powstają stacje wypożyczenia rowerów, a także na ulicach znajdziemy hulajnogi, które dzięki aplikacjom z łatwością wypożyczymy i opłacimy. Taki e-pojazd to idealne rozwiązanie, jeśli mamy ochotę zwiedzić dane miasto i robić częste przystanki. Jednak, mimo, iż jest to rozwiązanie najprostsze i ekologiczne nie jest najszybsze, wymaga też skupienia i zachowania bardzo dużej ostrożności. Na pewno bardziej komfortowe jest poruszanie się tramwajem lub autobusem. Jeśli sieć autobusowa czy tramwajowa jest dobrze rozbudowana i składa się z szybkich linii, to poza godzinami szczytu jest to szybki i komfortowy sposób przemieszczania się. Autobusy miejskie są jednopokładowe i są przystosowane dla osób o ograniczonej mobilności. Są one wyposażone w rampy i wyznaczone miejsca siedzące. Autobusy są również przystosowane dla osób z niepełnosprawnością funkcjonalną. Na przystankach znajdują się wizualne i dźwiękowe systemy ostrzegawcze dla niewidomych lub niedowidzących pasażerów, które są aktywowane za pomocą dostępnego urządzenia informacyjnego, można także odczytać rozkład jazdy a w pojazdach w większości pojawiają się automaty biletowe.

Wynajem taxi

Wynajem taxi ma z pewnością bardzo wiele zalet między innymi to, że unikamy dużych skupisk ludzi i tłoku oraz nie musimy się oglądać na rozkład jazdy i fakt czy zdążymy złapać autobus zanim odjedzie. Taxi możemy zamówić telefonicznie lub znaleźć w punktach postoju, które są oznakowane. W ostatnim czasie można spotkać floty taksówek składające się z coraz większej liczby pojazdów hybrydowych i elektrycznych. Do taxi można wsiąść na każdym postoju taksówek (w tym na dworcach kolejowych, lotniskach, dworcach autobusowych), zamówić dzwoniąc do jednej z firm taksówkarskich lub zaczepiając ją na ulicy. W przypadku szczególnych usług jak chęć komunikowania się z kierowcą w innym języku lub potrzeba wynajęcia pojazdu siedmiomiejscowego zaleca się kontakt telefoniczny z firmą taxi i omówienie szczegółów. Osoby o ograniczonej sprawności ruchowej mogą zamówić przystosowaną taksówkę a opłaty za przejazd są takie same, jak w przypadku wszystkich innych taxi. Wszystkie miejskie taksówki są zobowiązane do przewozu psów przewodników bez dodatkowych opłat natomiast dodatkowe opłaty mogą być na stacjach kolejowych i terminalach rejsowych, jak również za przewóz specjalnego sprzętu czy trasy nocne. 

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena