Do Europy herbata została sprowadzona przez Portugalczyków dopiero w XVI wieku. Natomiast w Polsce herbata upowszechniła się w XIX wieku za sprawą Rosjan przebywających w Polsce, którzy ją sobie cenili. Jednak wzrost zainteresowania herbata nastąpił w XX wieku, a obecnie Polska zajmuje piąte miejsce w rankingu krajów pijących herbatę.
Najwyższe spożycie herbaty na mieszkańca przypada na Mongolię (około 5 kg rocznie), Wielką Brytanię (4kg), Irak (2,5 kg), Australię (2 kg), Japonia, Chile, Egipt, Polska (1 kg), Indie (tylko 0,5 kg), Rosja, USA, Turcja (0,4 kg).
Czy wiesz, że od czasu odkrycia herbaty przypisywano jej dobroczynne właściwości lecznicze. Natomiast prowadzone współcześnie badania potwierdziły przekonania wyrażane w ciągu stuleci o leczniczych właściwościach herbaty.
Niedawno prowadzono badania, dlaczego ludzie żyjący na Dalekim Wschodzie są długowieczni. Odkryto, że osoby pijące dużo herbaty, żyją o wiele dłużej z powodu zdrowotnych właściwości poszczególnych składników herbaty. Lecznicze właściwości herbaty przypisuje się przede wszystkim jej zdolnościom do unieczynniania wolnych rodników tlenowych.
Herbata bogata jest w takie witaminy jak C, P i A oraz grupę witamin B. Zielona herbata zawiera fluor, który działa hamująco na powstawanie kamienia nazębnego i wzmacnia szkliwo zębów. Spożywanie zielonej i białej herbaty zmniejsza ryzyko zachorowania na raka. UWAGA !!! W regionie Japonii, w którym pije się przeważnie herbatę, występuje najmniej przypadków zachorowań na raka żołądka. Różnorodne badania wykazały, że herbata zielona zapobiega zakrzepom, zawałowi i chorobom serca. Wynika to z faktu, że zawarta w herbacie kofeina działa jak środek pobudzający układ krwionośny i serce. Poza tym znajdujące się w herbacie zielonej polifenole pomagają w hamowaniu przechodzenia cholesterolu do krwioobiegu i zapobiegają tworzeniu się skrzepów krwi. Zawarta w herbacie czarnej kofeina poprawia metabolizm, zwiększa bystrość umysłu, koncentracje, wyostrza zmysł smaku i zapachu. Herbata czarna jest pomocna w leczeniu niestrawności, a nawet w przypadku lżejszych zatruć pokarmowych. Natomiast herbata czerwona przyspiesza metabolizm i dzięki temu powoduje spadek wagi. Spożywanie jej po obfitych posiłkach redukuje uczucie przesycenia i niestrawności. Czerwona herbata wspomaga również pracę wątroby, oczyszcza organizm z toksyn, a po wypiciu zbyt dużej ilości alkoholu, działa jak odtrutka. Herbata biała zawiera najwięcej bioflawonoidów, a dzięki tym związkom hamuje też proces starzenia organizmu i uważana jest za eliksir młodości.
Czy już wiesz jaka herbata jest dla Ciebie odpowiednia? Które właściwości herbaty są dla Ciebie najbardziej imponujące?
Ponieważ istnieje tak wiele rozmaitych rodzajów herbaty, Twój wybór musi zależeć jedynie od Twojego indywidualnego gustu i preferencji. Dla każdego smakosza herbaty ten napój jest czymś innym. Każdy człowiek pijący herbatę widzi ją na swój sposób. Jedni piją herbatę dla jej niepowtarzalnego smaku inni z przyzwyczajenia... A ja piję ją dla jej dobroczynnych właściwości...
Tak więc pij herbatę i rozkoszuj się jej smakiem, niepowtarzalnym aromatem i doceń jej lecznicze właściwości...
Polecam picie herbaty zarówno białej, czarnej, czerwonej jak i zielonej... Smacznego...