Wspólny wieczór przy dobrej planszówce to jeden z najlepszych sposobów na zacieśnienie rodzinnych więzów. Ilość dostępnych na rynku tytułów może jednak wręcz przytłaczać, zwłaszcza gdy dopiero zaczynamy interesować się tym tematem. W takiej sytuacji najlepiej zacząć do topowych produkcji, sprawdzonych i polecanych przez tysiące graczy z całego świata. 

Data dodania: 2021-05-21

Wyświetleń: 496

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Wybieramy najlepsze rodzinne gry planszowe

Zobaczmy, jak wyglądają najlepsze gry planszowe dla rodziny.

Integracja poprzez zabawę

Szukając wśród planszówkowych wyjadaczy porady w kwestii tego jak dobrać rodzinne gry planszowe prędzej czy później natrafimy na grę “Dixit”. To w zasadzie uniwersalna planszówka: jej zasady są bardzo proste, a umiejętność, która najbardziej liczy się podczas rozgrywki to wyobraźnia. Głównym trzonem rozgrywki jest bowiem opisywanie przepięknie ilustrowanych kart skojarzeniami, zagadkami czy metaforami. 

Podczas naszej tury opowiadamy w ten sposób o jednej z kilku rozłożonych kart, a pozostali gracze muszą odgadnąć, o którą ilustrację nam chodzi. W związku z tym, że musimy niejako przyjąć tok rozumowania osoby zadającej zagadkę, Dixit to znakomita okazja, by nie tylko znakomicie się bawić, ale także i bliżej poznać. Nieskomplikowane zasady oraz wieloznaczne, tajemnicze ilustracje gwarantują, że rozgrywka wciągnie wszystkich członków rodziny, niezależnie od ich wieku.

Ostra rywalizacja

Dixit to bardzo „luźna” gra, w której najważniejsza jest interakcja z pozostałymi uczestnikami oraz dobra zabawa, a nie zacięta walka o zwycięstwo. Co jednak gdy członkowie naszej rodziny wolą jednak starcia oparte na ściśle określonych zasadach i nieustępliwej rywalizacji? Klasyka takiego jak “Monopoly” nie trzeba raczej przedstawiać. Warto jednak mieć na uwadze, że obecnie sklepy takie jak Shop Gracz sprzedają tę grę w różnych wariantach, takich jak idealny dla młodszych graczy “Monopoly Koty Kontra Psy”. 

Inną ciekawą pozycją opartą na rywalizacji są kultowi “Osadnicy z Catanu”. Choć gra ta należy do gatunku planszówek ekonomicznych, jej zasady są znacznie przystępniejsze w porównaniu do poważniejszych przedstawicieli takich planszówek. Graczom którym bliższa jest idea nie wyścigu ekonomicznego, a tego rozgrywającego się w czasie i przestrzeni często polecane są rodzinne gry planszowe z kultowej serii “Wsiąść do Pociągu”. Tu wygrywa najsprytniejszy “logistyk”, któremu uda się w rekordowym tempie przemierzyć jak najdłuższą trasę.

Szybkie gry planszowe dla rodziny

Gra oparte o wyobraźnię i umiejętności planowania to nie jedyne planszówki sprawdzające się w rodzinnym gronie. Nie brakuje również prostszych pozycji, stawiających na zręczność i szybkość myślenia. Jeżeli zależy nam na ekspresowej, intensywnej rozgrywce, warto postawić na takie sprawdzone pozycje jak “Doble” czy “5 Sekund”. Szybkość reakcji przydaje się również w planszówkach “quizowych”, które sprawdzą wiedzę członków rodziny w różnych dziedzinach: dla familii z dziećmi w młodszym przedziale wiekowym świetnie sprawdzi się seria “Dzieci kontra” Rodzice, podczas gdy starsi zawodnicy lepiej bawić będą się przy “Milionerach” bądź “IKnow”. Z kolei zawodnicy z zamiłowaniem do zagadnień lingwistycznych ucieszą rodzinne gry planszowe pozwalające zaprezentować bogaty zasób słownictwa, takie jak “Scrabble” w wersji dla młodszych czy też gra “Łap Za Słówka”.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena