Choroba alkoholowa groźna jest dla każdego, niezależnie od jego płci, wieku, statusu materialno-społecznego, poziomu wykształcenia, czy też zawodu jaki wykonuje. Z tego powodu alkoholizm uznawany jest za chorobę współczesnego świata dotykającą zarówno aspektów zdrowia fizycznego i psychicznego. 

Data dodania: 2021-05-13

Wyświetleń: 643

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Esperal – lek na chorobę alkoholową

Można wyjść z uzależnienia przy pomocy kompleksowych połączeń kilku oddziaływań terapeutyczno-leczniczych. Aby osiągnąć zamierzony cel najpierw należy przygotować swoje ciało poprzez odtruwanie, usuwając resztki toksyn i alkoholu z organizmu, a następnie skorzystać z form pomocy psychoterapeutycznej. W momencie kiedy trudno zachować abstynencję można rozważyć wprowadzenie farmakoterapii, która skutecznie pomaga przerwać ciągi alkoholowe.

Esperal  – lek na chorobę alkoholową

Przykładem takiego rozwiązania jest wprowadzenie pod skórę Disulfiramu w postaci wszywki alkoholowej Esperal. Istnieje również doustna forma Disulfiramu – tabletki Anticol, jednak znacznie lepsze efekty przynoszą jałowe tabletki przeznaczone do implantacji podskórnej. Wadą Anticolu jest konieczność zachowania systematyczności i ciągłej samokontroli. Zdarza się, że Pacjenci na własną rękę przestają przyjmować Disulfiram doustnie po to, aby napić się alkoholu, co skutkuje często ciągiem alkoholowym.

Działanie Esperalu

Swoją skuteczność wszywka alkoholowa zawdzięcza działaniu substancji aktywnej, jaką jest Disulfiram. W momencie połączenia Disulfiramu z alkoholem dochodzi do reakcji disulfiramowej – każda, nawet najmniejsza dawka alkoholu wywołuje szereg nieprzyjemnych objawów, przy czym samo stężenie alkoholu nie ma większego znaczenia. Tym samym alkoholicy są zmuszeni zrezygnować nie tylko z napojów procentowych, ale również z nadziewanych słodyczy, muszą dokładnie sprawdzać skład kosmetyków i leków eliminujący przy tym te z alkoholem w składzie. Należy jednak pamiętać, że dla osoby przestrzegającej zasad abstynencji Disulfiram jest całkowicie obojętny i bezpieczny, nie daje żadnych skutków ubocznych.

Reakcja disulfiramowa, o której mowa wynika z połączenia w krwioobiegu Disulfiramu i alkoholu. Tym samym przyjmuje się, że Esperal odpowiada za upośledzenie funkcji wątroby ze względu na zahamowane działanie enzymu trawiącego alkohol o nazwie dehydrogenaza alkoholowa. Bez tego enzymu organizm człowieka nie może wydalić z siebie toksyn będących produktem przemiany i trawienia alkoholu. U osoby nieposiadającej wszywki alkoholowej alkohol trawiony jest początkowo do toksycznego aldehydu octowego, a następnie zostaje przemieniony w mało szkodliwą formę kwasu octowego, który wydalany jest z moczem. Proces ten zaburzony zostaje poprzez składniki czynne Esperalu, przez co kumulowany w organizmie aldehyd octowy wywołuje silne zatrucie alkoholowe. Objawy jakie można zaobserwować poprzez reakcję disulfiramową przypominają symptomy bardzo silnego kaca, jednak różnią się one zarówno czasem trwania jak i ich natężeniem. Zwykły kac zazwyczaj nie stanowi poważnego zagrożenia zarówno dla zdrowia, jak i życia danej osoby, jednak w przypadku osoby zaszytej spożywanie alkoholu może spowodować nagłe i gwałtowne pogorszenie stanu zdrowia, a w skrajnych przypadkach może doprowadzić do śmierci.

Wszywka alkoholowa – gdzie się zaszyć?

Jednym z polecanych, profesjonalnych miejsc leczenia alkoholizmu, które w swojej ofercie posiada zabieg chirurgicznego zaszycia alkoholowego w Katowicach jest https://esperalkatowice.pl/. Aby umówić się na zabieg wystarczy zadzwonić do recepcji gabinetu w celu rejestracji Pacjenta lub można również przyjść do placówki osobiście. Jedynym warunkiem, który konieczny jest do wykonania zabiegu jest zachowanie abstynencji minimum dwie doby przed zabiegiem, w przeciwnym razie Pacjent kierowany jest na odtruwanie alkoholowe. Należy podkreślić, że podanie Esperalu osobie znajdującej się pod wpływem alkoholu jest niebezpieczne i może dać natychmiastową reakcję disulfiramową. Z tego powodu przed zabiegiem dokonuje się obowiązkowego pomiaru stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu, a także przeprowadza się wywiad medyczny diagnozujący ogólny stan zdrowia i kondycji danej osoby.

Skuteczność wszywki alkoholowej

Skuteczność wszywki alkoholowej zapewnia między innymi odpowiedni dobór dawki leku przez lekarza podczas konsultacji medycznej w oparciu o indywidualne cechy Pacjenta, jak np. jego waga. Każdy ludzki organizm inaczej może zareagować na określoną dawkę, ponieważ w zależności od konkretnego przypadku danej osoby, procesy metaboliczne mogą być w mniejszym lub większym stopniu zaburzone. Sporadycznie zdarza się, że w miejscu implantacji tabletki dochodzi do powstania torbieli wpływających w negatywny sposób na skuteczność i działanie leku. Jest to jednak sytuacja odwracalna, w takim przypadku należy skonsultować się z lekarzem i w razie potrzeby wykonać ponowny zabieg.

Należy pamiętać, że świadomość obecności wszywki we własnym ciele wywołuje niechęć i strach przed alkoholem, który zaczyna być kojarzony z bólem i dyskomfortem. W ten sposób w świadomości Pacjenta pojawia się awersja alkoholowa z obawy przed reakcją disulfiramową.

Przebieg zabiegu

Chirurgiczny zabieg zaszycia alkoholowego należy do zabiegów mało inwazyjnych, przez co na jego wykonanie potrzebne jest jedynie kilkadziesiąt minut. W celu zapewnienia komfortu, Pacjentowi podawane jest znieczulenie miejscowe, eliminując ból z jednoczesnym zachowaniem jego całkowitej świadomości i przytomności. Następnie lekarz nacina skórę na kilka centymetrów i w okolicy podpowięziowej umieszcza dobraną wcześniej dawkę leku, kończąc procedurę zaszywając ranę. Zazwyczaj okolicą umiejscawiania wszywki jest pośladek, chyba że Pacjent wskaże inne miejsce. Przewagą pośladka jest zapewnienie wysokiego poziomu dyskrecji.

Już chwilę po zabiegu Pacjent całkowicie zdolny jest do powrotu do swoich codziennych aktywności. Należy jednak dbać o higienę miejsca, a także przestrzegać abstynencji.

Wszywka alkoholowa – wskazania i przeciwwskazania

Wszycie Esperalu dedykowane jest osobom z uzależnieniem od alkoholu. Warto poddać się temu zabiegowi, aby zwiększyć skuteczność innych form terapii i leczenia alkoholizmu. Największe efekty przyniesie połączenie odtruwania alkoholowego z psychoterapią, spotkaniami w klubie Anonimowych Alkoholików i leczeniem farmakologicznym Esperalem. Jak przed każdym zabiegiem należy wykluczyć istnienie potencjalnych przeciwwskazań. Podstawowym warunkiem klasyfikującym do zabiegu jest zachowanie trzeźwości przed zabiegiem przez minimum 48 godzin. Pozostałe przeciwwskazania to:

  • Nadwrażliwość na składniki tabletki,
  • Choroby układu krążenia,
  • Zaburzenia psychiczne,
  • Ciąża i karmienie piersią

Należy pamiętać, że decyzję o kwalifikacji danego Pacjenta do zabiegu podejmuje zawsze, tylko i wyłącznie lekarz.

Leczenie alkoholizmu w miasto – cena

Alkoholizm w Katowicach można poddać leczeniu w placówkach medycznych, ośrodkach terapii uzależnień, oddziałach szpitalnych i ambulatoryjnych, a także w prywatnych gabinetach. Koszty terapii generowane są w zależności od jej specyfiki, zastosowanych narzędzi i metod, a także długości jej trwania. Nie warto jednak kierować się jedynie ceną, a profesjonalnością i rzetelnością oferowanych działań.

Warto mieć na uwadze, że poniesione koszty wszywki alkoholowej są niewielkie w stosunku do czasu trwania jednorazowej aktywności leku, który może osiągnąć nawet rok czasu skuteczności, uwalniając swoje substancje czynne do krwioobiegu przez cały ten czas.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena