Obowiązkowa segregacja śmieci ma przyczynić się do większej czystości środowiska. Aby cały cykl segregacji, odzysku surowców i działań proekologicznych mógł funkcjonować prawidłowo, musimy postępować właściwie już na etapie podejmowania decyzji, do którego pojemnika wrzucić który odpad. A tutaj często popełniamy błędy, nierzadko zupełnie nieświadomie.

Data dodania: 2021-03-26

Wyświetleń: 543

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Najczęstsze błędy w segregacji śmieci

Papier papierowi nierówny

Tak zwane pojemniki niebieskie przeznaczone są na odpady wykonane z papieru. Nie każdy papier jednak, mimo, że spełnia wymogi surowcowe, nadaje się do umieszczenia w nim. Nie wszyscy wiedzą, że może się w nim znaleźć jedynie papier suchy i czysty. Zabrudzony, mokry czy tłusty niestety nie nadaje się do umieszczenia w pojemniku na papier i w takich przypadkach należy umieścić go w pojemnikach na odpady zmieszane. Jeśli mamy więc do czynienia z ręcznikiem papierowym, którym wycieraliśmy tłuste plamy po maśle, czy w który wsiąkała wilgoć, nie wrzucajmy go do kubłów przeznaczonych na odpady papierowe. Trafić tam mogą za to zadrukowane ulotki, stare gazety i czasopisma, zapisane zeszyty, papier biurowy, opakowania kartonowe, tektura.

Uwaga na żarówki i baterie

Obecnie istnieje wiele rodzajów żarówek. Te starego typu miały zazwyczaj obudowę szklaną. Dzisiejsze żarówki LED bywają i szklane, i aluminiowe, i ceramiczne. Niezależnie od tego, jaki materiał stanowi obudowę żarówki, nie powinno się ich umieszczać w kubłach na odpady szklane, aluminiowe, etc. Żarówki to odpady zaliczane do niebezpiecznych, dlatego, podobnie jak wszelkiej maści baterie, należy oddawać je do punktów zbierania elektrośmieci. Czasami przy kubłach osiedlowych znajduje się pojemnik specjalnego przeznaczenia - właśnie na rzeczone elektrośmieci. Jest to spore ułatwienie, szczególnie, że w gospodarstwach domowych sporo jest np. urządzeń na baterie, które, kiedy się zużyją, trzeba odpowiednio zutylizować.

Błędna ocena surowca

Niekiedy wydaje nam się, że wiemy z czego wykonany jest dany przedmiot i kiedy staje się on odpadem. Wybieramy zatem odpowiedniego rodzaju kubeł, zgodny z naszym przekonaniem co do surowca. W rzeczywistości jednak przekonanie te może nie być zgodne ze stanem faktycznym. Częstą pomyłką jest osąd, że karton od mleka czy soku powinien trafić do kubła na papier - skoro używamy słowa karton, to kojarzy się on z wyrobami z celulozy. W rzeczywistości jednak kartony, w które zapakowana jest żywność, często zawierają też cienką warstwę folii z polietylenu oraz warstwę aluminiową, co sugeruje, że karton taki powinien trafić do kubła z tworzywami sztucznymi.

Odpady zmieszane to nie dowolność

Mamy pięć głównych kategorii śmieci komunalnych: papier, szkło, odpady bio, metale i tworzywa sztuczne oraz odpady zmieszane. Do tej ostatniej powinno trafiać to, czego nie wyczerpuje definicja pozostałych czterech i pod warunkiem, że nie jest mowa o odpadach niebezpiecznych. A co w przypadku odpadów poremontowych? Absolutnie nie powinno traktować się je jako odpady mieszane. Gruz i inne pozostałości po remoncie powinny być utylizowane przez firmę z odpowiednimi kwalifikacjami, oferującą wywóz gruzu, który trafi na specjalne wysypisko, gdzie zostanie poddane oczyszczaniu i recyklingowi. 

Choć segregacja śmieci w założeniu ma ułatwiać opanowanie rodzajów odpadów, które trafiają do kubłów, zdarzają się sytuacje sporne, stawiające znak zapytania podczas decyzji o wyborze odpowiedniego pojemnika na odpady. Aby uniknąć podobnych zagwozdek, na kubłach nierzadko znajdują się specjalne nalepki, na których wypisane są odpady, które mogą się w nich znaleźć. W razie wątpliwości starajmy się przyjrzeć dokładniej przedmiotowi, który mamy zamiar wyrzucić i przeanalizować jego skład. 

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena