Plastik to jeden z najbardziej wytrzymałych materiałów,  a dzięki jego łatwej dostępności i niskiej cenie wykorzystywany jest na całym świecie w najróżniejszych celach. Od jakiegoś czasu butelki plastikowe zastępują używane w przeszłości butelki szklane czy papierowe. 

Data dodania: 2021-02-23

Wyświetleń: 475

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Butelki plastikowe

Jest to jedno z najbardziej powszechnych opakowań do różnego rodzaju napojów czy innych produktów spożywczych. Plastik jest materiałem wytrzymałym, a także bardzo elastycznym, dzięki czemu może przybierać rozmaite kształty. To właśnie dlatego jest to najczęściej wybierane tworzywo przez producenta butelek. 

Rodzaje tworzywa 

Butelki plastikowe oprócz kształtu i wielkości, mogą różnić się także ze względu na rodzaj tworzywa, z jakiego są wykonane. Producent butelek zobowiązany jest do umieszczenia takiej informacji na każdej butelce. Przedstawiana jest ona w formie symbolu graficznego oraz umieszczonej w środku cyfry od 1 do 7. Każda cyfra oznacza konkretny skład. Najczęściej wykorzystywanym rodzajem plastiku do produkcji butelek jest ten oznaczony cyfrą 1. Jest to tak zwane tworzywo PET, czyli politereftalan etylenu. Tworzywo to wykazuje odporność chemiczną na tłuszcze, oleje oraz niektóre rodzaje roztworów kwasów i zasad. Dlatego też w takich butelkach przechowywać można różnego rodzaju substancje, bez obaw o spadek ich jakości lub uszkodzenie butelki. Nie powinno się ich jednak wystawiać na oddziaływanie promieni słonecznych, ponieważ mogą one powodować wydzielanie się szkodliwych substancji, które niekorzystnie wpłyną np. na układ hormonalny. Należy również pamiętać, że butelek wykonanych z tworzywa PET nie można używać kilkukrotnie, jednak surowiec ten z pewnością nadaje się do recyklingu. Rozdrabnia się go na regranulat lub recyklat, z których można wytwarzać nowe przedmioty. Jednak to czy tworzywo PET nadaje się do recyklingu, zależy od poziomu oczyszczenia, substancji, która była w danym opakowaniu przechowywana oraz od tego, na jaki kolor zostało zabarwione. Dlatego też do recyklingu najlepiej nadają się butelki po wodzie pitnej. Inne symbole, których może używać producent butelek do ich oznaczania to HDPE, V/PVC, LDPE, PP, PS lub INNE/OTHER.

Zastosowanie

Butelki plastikowe używa się najczęściej jako opakowania do wody pitnej, soków, napojów sportowych, olejów spożywczych czy alkoholi. Często też producent butelek wytwarza opakowania do środków czystości takich jak płyny do naczyń, płyny do podłóg, płyny do mycia okien oraz inne substancje niezwiązane z przemysłem spożywczym. 

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena