Probiotyk dla dorosłych to suplement diety, który warto mieć w podręcznej apteczce szczególnie w podróży. Przyda się po biegunce i po antybiotykoterapii. Jak wybrać dobry probiotyk? Na co zwrócić uwagę? Przeczytaj nasze rady.

Data dodania: 2021-01-20

Wyświetleń: 463

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Probiotyk dla dorosłych – jaki wybrać?

Czym jest probiotyk?

Probiotyk dla dorosłych to nazwa suplementu diety zawierającego szczepy żywych bakterii probiotycznych. Mikroorganizmy, korzystne dla naszego zdrowia, pełnią ważną funkcję w naszym układzie pokarmowym. Zasiedlają ściany jelit, tworząc tam mikroflorę jelitową i biorą czynny udział w procesach trawienia oraz oczyszczania jelit.

Dobroczynne bakterie jelitowe mają wpływ nie tylko na nasz układ trawienny, ale także na kondycję innych organów i układów wewnętrznych, a także na nasze samopoczucie. Zdrowe jelita to lepsze zdrowie ogólne całego organizmu, a także większa odporność na chorobotwórcze czynniki.

Probiotyk dla dorosłych – kiedy go stosować?

Probiotyk dla dorosłych stosuje się, gdy z jakiegoś powodu ilość dobroczynnych bakterii w jelitach zmniejszyła się. Pamiętajmy, że jelita zasiedlają nie tylko korzystne dla zdrowia bakterie, ale wiele różnych drobnoustrojów, niekoniecznie pozytywnie wpływających na nasze zdrowie. Ważne, by panowała między nimi równowaga, a nawet by bakterie probiotyczne miały znaczącą przewagę. Wówczas potencjalnie chorobotwórcze organizmu nie są dla nas groźne, w innym przypadku mogą przyczyniać się do rozwoju stanów chorobowych.

Bakterie probiotyczne mogą zostać zdziesiątkowane i osłabione na przykład po antybiotykoterapii albo po biegunce. Probiotyk po biegunce i po antybiotyku pomoże odbudować florę bakteryjną jelit i będzie wspomagać bakterie już się tam znajdujące. Nie ma potrzeby przyjmować go profilaktycznie – gdy jesteśmy zdrowi, wystarczy zbilansowana dieta – ale po leczeniu antybiotykiem probiotyk dla dorosłych przyjdzie naszym jelitom z pomocą.

Jak wybrać dobry probiotyk?

W aptekach dostępnych jest wiele różnych preparatów określanych jako probiotyk dla dorosłych. Jak wybrać najlepszy probiotyk, a w każdym razie odpowiedni dla nas? Dobry probiotyk powinien zawierać wyselekcjonowane szczepy bakterii probiotycznych. Zwróćmy uwagę, czy są wśród nich bakterie z rodzaju Lactobacillus i Bifidobacterium.

Dobrym wyborem jest też sięgnięcie po synbiotyk dla dorosłych, czyli preparat zawierający zarówno bakterie probiotyczne, jak i pożywkę dla nich, czyli prebiotyk.

Prebiotyki to węglowodany złożone, które nie są trawione przez enzymy i sok żołądkowy w całości i służą jako pożywienie oraz źródło energii dla dobroczynnych bakterii zasiedlających jelita. Jeśli w jednej kapsułce dostarczymy im „jedzenia”, będą się lepiej rozwijać i sprawniej podejmą swoją pracę w jelitach. Postarajmy się też w miarę możliwości wprowadzać do diety naturalne produkty probiotyczne i prebiotyczne.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena