Problemy z zębami są bolesne i kosztowne. Większości kłopotów można jednak uniknąć – wystarczy wiedzieć, jak prawidłowo dbać o zęby. No właśnie, jak to robić? Okazuje się, że higiena jamy ustnej to dla wielu wciąż mało znany temat.

Data dodania: 2021-01-15

Wyświetleń: 538

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Jak dbać o zęby, by się nie psuły?

Co to znaczy, że zęby się psują? 

Najczęstszym problemem z zębami jest próchnica. Kiedy się pojawia, powstają ubytki i to właśnie wtedy mówimy, że „zęby się psują”. Nieleczone powiększają się, co może skutkować koniecznością leczenia kanałowego lub nawet usunięciem zęba. 

Powody pojawienia się próchnicy są bardzo różne, chociaż najczęściej choroba występuje, gdy prowadzimy niewłaściwą higienę jamy ustnej i często podjadamy. Poza tym próchnica może wystąpić również z powodów genetycznych i stanów zapalnych organizmu. Jej pojawieniu się sprzyja także gromadzenie się osadu nazębnego. 

Jak dbać o zęby? 

 • Często myj zęby  
  Mycie zębów to podstawowe założenie prawidłowej higieny jamy ustnej. Zęby należy szczotkować co najmniej 2 razy dziennie (rano i wieczorem), ale uwaga – nie od razu po jedzeniu. Specjaliści polecają zaczekać ok. 30 minut, zanim umyjemy zęby. Poza tym należy też pamiętać, aby szczotkować je wystarczająco długo i dokładnie. 2 minuty powinny wystarczyć. 
 • Nitkuj zęby 
  Nawet najlepsza szczoteczka może nie wyczyścić wszystkich przestrzeni zębowych. Tymczasem to właśnie w nich kryje się najwięcej resztek jedzenia i bakterii, które sprzyjają pojawieniu się próchnicy. Aby temu zapobiec, należy nitkować zęby po każdym posiłku. 
 • Regularnie odwiedzaj dentystę 
  Wizyty kontrolne pozwalają wyeliminować ryzyko pojawienia się problemów trudnych w leczeniu. Co więcej, lekarz stomatolog na pewno wykona też usunięcie kamienia, a to zmniejsza ryzyko pojawienia się próchnicy. Pamiętaj jednak, aby chodzić jedynie do dobrego lekarza. Polecamy np. ten gabinet dentystyczny Warszawa
 • Unikaj podjadania 
  Kiedy podjadamy, organizm produkuje kwasy demineralizujące. Wpływają one na szkliwo, sprzyjając niszczeniu zębów.  
 • Ogranicz ilość spożywanych cukrów 
  Cukry zmieniają pH jamy ustnej i są pożywką dla bakterii. Lepiej ograniczyć ich ilość, zwłaszcza cukry przetworzone. 
 • Wyrób sobie nawyk płukania zębów 
  Płyny do płukania zębów uzupełniają działanie past i szczoteczek. Dobrze też dezynfekują jamę ustną, co zmniejsza ryzyko zachorowania. 
 • Lecz nawet niewielkie ubytki 
  Wiele osób ma tendencję do bagatelizowania niewielkich problemów. Tymczasem to właśnie one, pozostawione same sobie, staną się w przyszłości dużym kłopotem. Każdą niepokojącą rzecz warto konsultować z lekarzem od razu, bez czekania na rozwój sytuacji. 

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena