Jaki powinien być piękny uśmiech? Przede wszystkim zdrowy, biały i prosty. W teorii pielęgnacja i higiena zębów nie wydaje się trudnym zadaniem – każdy wie dobrze, że powinien je regularnie szczotkować. To jednak nie wszystko! Dla zdrowia i pięknego wyglądu zębów niezwykle ważne są także inne kwestie i to nie tylko dotyczące higieny.

Data dodania: 2022-10-13

Wyświetleń: 389

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

5 zasad dbania o piękne i zdrowe zęby

1. Regularne szczotkowanie i wymiana szczoteczki

Zęby powinno się myć z użyciem szczoteczki i pasty przynajmniej 2 razy dziennie, a najlepiej 3 razy i dodatkowo po każdym posiłku. Kiedy umycie zębów po jedzeniu nie jest możliwe, na przykład przebywając poza domem, w podróży, albo w pracy, szczotkowanie można zastąpić bezcukrową gumą do żucia, która przywróci świeży oddech i właściwe pH ust.

Poza samym myciem zębów niezwykle ważna jest także regularna wymiana szczoteczki. Po maksymalnie 3 miesiącach regularnego użytkowania szczoteczki tracą swoje właściwości, głównie przez odkształcone włosie, i nie są w stanie skutecznie czyścić zębów.

2. Płyn do płukania jamy ustnej i nici dentystyczne

Samo szczotkowanie to nie wszystko – higienę zębów i jamy ustnej należy uzupełniać przez stosowanie płynów do płukania ust i nici dentystycznych. Płyny służą do płukania ust po szczotkowaniu, oczyszczania jamy ustnej z pozostałych w niej bakterii i odświeżania oddechu.

Żadna szczoteczka nie jest na tyle precyzyjna, aby wyczyścić przestrzenie pomiędzy zębami. Do tego służą nici dentystyczne, których zaleca się używać raz dziennie – nie częściej, żeby nie podrażnić dziąseł.

Uwaga! Z nici dentystycznych nie mogą korzystać osoby noszące stały aparat ortodontyczny. W ich przypadku rozwiązaniem może być irygator wodny albo specjalnie zaprojektowana szczoteczka z wąską i podłużną główką do czyszczenia przestrzeni pomiędzy elementami aparatu.

3. Prostowanie zębów i leczenie wad zgryzu

Nawet najbielsze i najzdrowsze zęby, jednak krzywo ustawione, będą niestety zwracać na siebie uwagę. Co ważne, prostowanie zębów zaleca się nie tylko ze względu na kwestie estetyczne, ale także i zdrowotne. Ortodonta Poznań, lub odpowiedni specjalista w innym mieście, przez prostowanie linii zębów może przygotować je do uzupełnienia ubytków i sprawić, że będą one mniej narażone na próchnicę. Krzywe zęby często trudno dokładnie wyczyścić, zwłaszcza gdy nachodzą na siebie i nie ma się do nich pełnego dostępu.

Wątpliwości co do podjęcia leczenia ortodontycznego mogą tyczyć się wyglądu stałych aparatów, które zdarza się, że zwracają na siebie uwagę jeszcze bardziej, niż krzywy zgryz. Alternatywą są przezroczyste nakładki na zęby o tym samym działaniu, a jednak całkowicie niewidoczne podczas noszenia i zdejmowane do posiłków czy czyszczenia. Wada zgryzu a wygląd twarzy także może wykazywać pewną zależność, dlatego piękny i prosty uśmiech może zmienić praktycznie cały wizerunek.

4. Regularne wizyty u dentysty

Zaleca się, żeby przynajmniej raz na 6 miesięcy odwiedzić gabinet dentystyczny i to nie tylko wtedy, gdy pojawiają się jakieś niepokojące objawy, ale również gdy nie dzieje się nic podobnego. Na wizytach kontrolnych lekarz ma szansę znaleźć wczesne stadium zmian chorobowych i wprowadzić leczenie jeszcze zanim przyczynią się one do dolegliwości bólowych czy zaczną być widoczne z zewnątrz.

Podczas regularnych wizyt u dentysty przeprowadza się także oczyszczanie zębów z osadu, przebarwień i kamienia nazębnego. Nieusuwany kamień jest zbiorowiskiem bakterii, ma wpływ na ciemnienie kolorytu zębów, a nawet ich nadwrażliwości przez odsłanianie wrażliwych tkanek.

5. Profesjonalne wybielanie zębów

Piękny uśmiech z całą pewnością kojarzy się ze śnieżnobiałymi zębami, nic więc dziwnego, że tak wiele osób decyduje się na ich wybielanie. Warto jednak mieć świadomość, że takie zabiegi powinny być przeprowadzane profesjonalnie, najlepiej w gabinecie stomatologicznym, gdzie można mieć pewność, że są całkowicie bezpieczne dla zębów.

Środki do samodzielnego wybielania zębów mogą zawierać silne substancje o różnym działaniu, przed których użyciem zawsze zaleca się kontakt z dentystą. To ważne nie tylko pod kątem porady w kwestii bezpieczeństwa. Tego rodzaju zabiegi powinno się wykonywać jedynie na zębach oczyszczonych z kamienia i osadu. W przeciwnym wypadku efekty mogą nie być w pełni zadowalające, w szczególności jeśli utrwalą i podkreślą nieestetyczne przebarwienia.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena