Informacje o tym, jak segregować śmieci, nie są wiedzą tajemną i z pewnością warto je poznać. Dowiedz się, czym jest recykling i jak segregować śmieci, aby dbać o środowisko.

Data dodania: 2021-01-12

Wyświetleń: 466

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Recykling – jak segregować śmieci?

Czym jest recykling?

Recykling to nic innego jak powtórne wykorzystanie odpadów w celu wytworzenia nowych produktów. Metoda ta powszechnie uznawana jest za jedną z form ochrony środowiska, gdyż pozwala nie tylko na zmniejszenie ilości odpadów, ale i obniżenie poziomu eksploatowania złóż naturalnych. Powtórne wykorzystanie zasobów to bez wątpienia działanie wysoce proekologiczne.

Segregacja śmieci - jak segregować śmieci

Segregowanie śmieci jest pierwszym etapem recyklingu, który polega na dzieleniu odpadów pod względem ich rodzaju. Najlepszą metodą rozdzielania odpadów jest segregacja śmieci na etapie ich powstawania, czyli w gospodarstwach domowych i firmach. Odpady te są mniej zanieczyszczone i łatwiej poddać je późniejszemu recyklingowi, a wytyczne dotyczące samej segregacji śmieci regulują specjalne przepisy.

Dlatego też odpowiednie typy odpadów umieszcza się w osobnych pojemnikach:

  • szkło – kontener biały (szkło białe) lub kontener zielony (szkło kolorowe)
  • papier – kontener niebieski
  • plastik – kontener żółty
  • metale – kontener czerwony lub pomarańczowy

Warto nadmienić, że w praktyce bardzo często metale i tworzywa sztuczne segreguje się wspólnie.

Jak segregować śmieci?

Dla wielu osób zasady dotyczące tego, jak segregować śmieci, są nie do końca jasne – w rzeczywistości nie są one jednak trudne i z pewnością trzeba się z nimi zapoznać. W pojemnikach na szkło należy umieszczać opakowania szklane, takie jak słoiki, puste butelki czy opakowania po kosmetykach. Do tej grupy nie zaliczają się natomiast takie wyroby jak szkło stołowe, lustra, porcelana, ceramika, świetlówki czy żarówki.

Do kontenerów na papier trzeba wrzucać czyste opakowania wykonane z papieru i tektury, czasopisma, kartony, ulotki, papier biurowy, gazety i zeszyty. W niebieskich pojemnikach nie umieszczamy jednak takich odpadów jak zużyte ręczniki papierowe, paragony czy zatłuszczone opakowania z papieru – niestety nie podlegają one recyklingowi.

Zwykle najwięcej problemów dostarcza segregacja metali i tworzyw sztucznych. Do kontenerów można wyrzucać m.in. zgniecione butelki plastikowe, zakrętki od słoików i butelek, plastikowe opakowania, worki foliowe, kartony po mleku i sokach czy zgniecione puszki po żywności i napojach. W tej grupie nie znajdują się jednak opakowania po aerozolach, zatłuszczone pojemniki po żywności, sprzęt elektryczny, zużyte baterie i akumulatory czy puszki i pojemniki po farbach.

Większość pozostałych odpadów umieszcza się w pojemnikach na odpady zmieszane. Wlicza się w to m.in. szyby, lustra, resztki mięsne i kości, zabrudzony papier, żwirek z kuwet dla zwierząt czy zużyte materiały higieniczne. Osobno należy natomiast wyrzucać gabaryty, leki, baterie, akumulatory i sprzęt RTV i AGD.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena