Unia Europejska wspiera innowacje technologiczne. Chyba każdy przedsiębiorca zainteresowany pozyskaniem dotacji słyszał o pracach badawczo-rozwojowych. Co się kryje pod tym terminem? Jeśli w niedalekiej przyszłości planujesz zostać beneficjentem środków unijnych, sprawdź, czym jest ulga B+R i kto może z niej skorzystać!

Data dodania: 2020-12-29

Wyświetleń: 481

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Czym są prace badawczo-rozwojowe w firmie?

Działalność B+R w Polsce

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w latach 2017-2019 działalnością innowacyjną mogło się pochwalić 21,7% firm z sektora przemysłowego oraz 13,7% przedsiębiorstw działających w sektorze usługowym. Innowacje dotyczyły przede wszystkim produktów oraz procesów biznesowych (m.in. wprowadzenie nowych lub ulepszonych metod wytwarzania wyrobów, świadczenia usług, księgowania, działania wewnątrz przedsiębiorstwa czy działań marketingowych). W 2019 roku nakłady krajowe brutto na działalność B+R wyniosły 30,3 mld złotych. To znaczący wzrost w porównaniu do roku 2018, bo aż o 18,1%. Wciąż jednak działalność B+R nie cieszy się tak dużą popularnością jak w krajach Europy Zachodniej, zwłaszcza w przedsiębiorstwach należących do sektora MŚP zatrudniających do 250 pracowników.

Czym są prace badawczo-rozwojowe?

Skrót B+R (badania i rozwój) pochodzi od angielskich słów reaserch and development (R&D). To, w dużym uproszczeniu, pozyskiwanie informacji niechronionych patentem będących efektem m.in. testów i badań, czyli tzw. know-how. Na pytanie o to, czym są prace badawczo-rozwojowe najlepiej jednak odpowiedzieć na podstawie przykładów. Prace B+R to m.in. stworzenie projektu nowego lub udoskonalonego produktu bądź usługi, opracowanie dokumentacji, składu, procesu technologicznego lub rozwiązań IT.

Co to jest ulga B+R i kto może z niej skorzystać?

Przedsiębiorcy, którzy zdecydowali się na prowadzenie działalności badawczo-rozwojowej, mogą liczyć na dodatkowe benefity. Jednym z nich jest możliwość odliczenia kosztów działalności B+R od podatku. Kto może skorzystać z tego rozwiązania? Wszyscy podatnicy PIT i CIT, którzy ponoszą koszty związane z badaniami i rozwojem takie jak opłacanie pracy naukowców i ekspertów, kupowanie materiałów, surowców i patentów, zlecanie ekspertyz, wydawanie opinii, a także ponoszenie wydatków związanych z korzystaniem z aparatury naukowej i badawczej.

Gdzie szukać pomocy w rozliczeniu ulgi B+R?

Ulga B+R to duże wsparcie dla przedsiębiorców, którzy zdecydowali się na prowadzenie prac badawczo-rozwojowych. Na rynku działa wiele podmiotów oferujących usługi doradcze w zakresie dotacji unijnych oraz działań B+R. Zanim zdecydujesz się na podjęcie współpracy, sprawdź, od jak dawna firma pomaga przedsiębiorcom. W tej branży doświadczenie i znajomość zasad działania organów europejskich jest na wagę złota. Jeśli prowadzisz działalność B+R i chcesz skorzystać z ulgi podatkowej, firma doradcza pomoże Ci m.in. zidentyfikować proces B+R, przygotować niezbędną dokumentację i złożyć odpowiedni wniosek do organu podatkowego.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena