Yerba mate to napój cieszący się rosnącą popularnością na całym świecie, ceniony głównie ze względu na właściwości pobudzające. Czy warto włączyć napary z ostrokrzewu paragwajskiego do swojego życia?

Data dodania: 2020-12-11

Wyświetleń: 549

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Yerba mate - naturalny zamiennik kawy

Yerba mate - co to jest?

Mianem yerba mate określa się zarówno susz, jak i przygotowywany z niego napar, produkowany z liści i łodyg ostrokrzewu paragwajskiego. To drzewo o wiecznie zielonych liściach, które spotkać można w Argentynie, Brazylii i Paragwaju. Napary z tych roślin przygotowywano już setki lat temu - rdzenna ludność miała sięgać po nie m.in. przed polowaniami. Tym, co cechuje yerba mate, jest typowa goryczkam, która doskonale gasi pragnienie, pobudza i dostarcza przyjemnych doznań smakowych. Warto pamiętać jednak, że istnieją także mieszanki stworzone z myślą o fanach delikatniejszych smaków. Najlepszej jakości produkty, akcesoria i zestawy yerba mate kupić można na Poyerbani.pl.

Yerba mate - czy można zamienić nią kawę?

Miłośnicy kawy powinni być świadomi tego, że oprócz oczywistych zalet ma ona także kilka wad. Po pierwsze, częste picie kawy może prowadzić do powstawania niedoborów witamin i minerałów, ponieważ napój ten powoduje ich wypłukiwanie. Yerba mate działa odwrotnie - nie tylko nie wywołuje ich wypłukiwania, ale jest ich źródłem! Zawiera m.in. magnez, fosfor, wapń, selen i mangan, a także witaminy z grupy B, A i C. Różnicę można zauważyć również w działaniu - choć obydwa napoje pobudzają dzięki zawartości kofeiny, mają one nieco inny wpływ na organizm. Kawa powoduje szybki przypływ energii i wzrost ciśnienia, któremu mogą towarzyszyć nerwowość, drgawki i trudności z koncentracją. Po wypiciu yerba mate, efekt następuje stopniowo i powoli. Jest to związane także ze sposobem picia - kawę najczęściej pije się w niewielkich, ale mocno stężonych dawkach. Yerba mate, z kolei, ma zwykle większą objętość i sączyć ją można nawet przez cały dzień, zapewniając organizmowi stałe pobudzenie.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena