Do obowiązków odpowiedzialnego kierowcy, jest dbanie o swój samochód. Chodzi mianowicie o wykonywanie regularnych przeglądów technicznych. W ten sposób można zmniejszyć ryzyko awarii, która może doprowadzić do wypadku podczas jazdy. 

Data dodania: 2020-04-22

Wyświetleń: 864

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Układ hamulcowy - jak o niego dbać?

Na szczególną uwagę zasługuje układ hamulcowy, bez którego nie jest możliwa bezpieczna jazda samochodem. Co musimy wiedzieć, żeby móc o niego właściwie zadbać?

Podstawy dbania o układ hamulcowy

Spory wpływ na stan hamulców ma sposób naszej jazdy. Jeżeli często rozpędzamy się i gwałtownie hamujemy, to wszystkie elementy układu hamulcowego będą się o wiele szybciej zużywały. Dobrym pomysłem jest hamowaniem silnikiem. Każde działanie pozwalające odciążyć układ hamulcowy pozytywnie wpłynie na jego żywotność. Jednakże niezależnie od sposobu jazdy, należy dokonywać regularnych przeglądów klocków i tarcz hamulcowych. W razie potrzeby będziemy musieli je wymienić. Oprócz tego nie wolno zapomnieć o sprawdzaniu stanu płynu hamulcowego. Jeżeli podczas jazdy usłyszymy hałas dobiegający z okolic kół, jest to znak, iż należy sprawdzić kondycję tarcz oraz klocków układu hamulcowego. W przypadku nowoczesnych modeli aut wyposażone są one w specjalną ikonkę informującą nas o zaistniałych problemach z tym układem. Znajdziemy ja na nasze tablicy rozdzielczej.

O czym pamiętać podczas wymieniania tarcz i klocków hamulcowych?

To właśnie te elementy przyjdzie nam wymieniać najczęściej. Są one najbardziej podatne na zużycie, przy czym klocki są o wiele mniej wytrzymałe niż tarcze. To, czy czas je wymienić, zależy między innymi od grubości ich okładziny. Jeżeli jest mniejsza niż 3 mm, to będziemy musieli kupić nowe klocki. Najłatwiejszym rozwiązaniem jest udanie się do warsztatu samochodowego. Doświadczony mechanik wykona przegląd naszego auta i układu hamulcowego. Musimy pamiętać, aby wymieniać klocki na kołach tej samej osi. W przeciwnym razie ryzykujemy ich nierównomierne zużycie. Uszkodzone klocki mogą z kolei doprowadzić do zniszczenia tarcz hamulcowych. Te z kolei stanowią o wiele droższy element, bez którego efektywne hamowanie nie jest możliwe. Przegląd ich stanu najlepiej zlecić profesjonaliście, który będzie wiedział jak sprawdzić ich „bicie”. Chodzi mianowicie o to, w jaki sposób przylegają one do piast kół. Jeżeli odstęp jest większy niż 0,05 mm, najlepiej zlecić ich wymianę.

Znaczenie płynu hamulcowego dla bezpiecznego kierowania samochodem

To właśnie jego zadaniem jest przenoszenie siły z pedału hamulca na elementy okładziny hamulcowej (szczęki i klocki). Płyn ten działa w obiegu zamkniętym i bez niego zagrożona jest sprawność całego układu. Należy pamiętać przy tym, że z czasem skład płynu ulega zmianie. Wynika to z jego właściwości higroskopijnej – pochłania wszelką wilgoć, której udało się przedostać do wnętrza układu hamulcowego. Zmieniający się skład płynu zwiększa jego podatność na wysokie temperatury. To z kolei przekłada się na spadek skuteczności hamowania. Ignorowanie stanu płynu hamulcowego jest działaniem wysoce nieodpowiedzialnym ze strony kierowcy. Jeżeli dojdzie do przegrzania układu, to przestanie on prawidłowo działać. Optymalna częstotliwość wymiany płynu zależy między innymi od naszego stylu jazdy. Możemy również kierować się zaleceniami producenta samochodu lub zapobiegawczo robić to raz na rok. Jeżeli nadal nie jesteśmy pewni, kiedy należy wymienić płyn hamulcowy, warto udać się do warsztatu samochodowego. Mechanicy mogą użyć specjalnego miernika do sprawdzenia temperatury wrzenia płynu. Jeżeli będzie ona zbyt niska (poniżej 180 stopni Celsjusza), to koniecznie musimy zdecydować się na jego wymianę.

Artykuł powstał ze współpracy specjalistów z FixMyCar.pl

 

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena