Dla wielu ludzi ekologia kojarzy się z sadzeniem drzew, ochroną ginących gatunków czy zmniejszeniem ilości plastikowych opakowań. Codzienna troska o środowisko wydaje się być sprzeczna z codziennym życiem i trudna do realizowania. Praktycznie poza sortowaniem śmieci, świadomość o działaniach pro ekologicznych jest jeszcze mała.

Data dodania: 2020-01-26

Wyświetleń: 280

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 3

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

3 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jak być eko i zmniejszyć wydatki

Idziemy na zakupy

Ekologia to temat powracający zwykle gdy zaczyna dziać się coś złego, jak chociażby smog czy podwyżki śmieci. W codziennym życiu mało kto się nad nią zastanawia o czym świadczą wciąż ogromne ilości reklamówek wynoszone z marketów. Tłumaczymy się brakiem czasu i zapominaniem toreb wielorazowego użytku, w końcu to "tylko jedna reklamówka". Ta przysłowiowa "jedna reklamówka" przez miesięczne zakupy daje około 26 foliowych torebek i minimum ponad 10 zł. zbędnego wydatku. Należy pamiętać że dodatkowo za tą samą reklamówkę płacimy w wydatkach na śmieci, ponieważ ich rosnąca ilość jest główną przyczyną podwyżek. Lepszym rozwiązaniem wydaje się używanie opakowań ulegających biodegradacji i z recyklingu. Oczywiście ma to sens jeżeli wykorzystujemy je wielokrotnie i jest to naprawdę realne przy odrobinie samozaparcia. Wystarczy po wypakowaniu zakupów schować reklamówkę czy małą torebkę do kieszeni kurtki albo bluzy które najczęściej używamy. O ile nie mamy wpływu na produkty zapakowane przez producentów o tyle możemy zrezygnować z brania woreczków przy kupnie warzyw i owoców. Jeżeli decydujemy się na jedną sztukę czy kiść np. bananów, po zważeniu lepiej przykleić kod z wagą i ceną bezpośrednio na produkt.

Oszczędzamy wodę

Zmniejszenie wydatków na wodę jest prostsze niż się wydaje i nie mamy na myśli drastycznych rozwiązań. Jednym z prostszych jest montaż spłuczki z opcją wyboru ilości wody. Istnieją także domowe sposoby jak na przykład wstawienie butelki z wodą, dzięki czemu zmniejsza się objętość zbiornika. Do marnowania następuje również często podczas codziennej higieny i zmywania naczyń. Wiele kranów nie posiada opcji przełączania trybu strumienia dlatego warto przed ich zakupem sprawdzić czy posiadają końcówkę napowietrzającą zwaną perlatorem. Perlator można także kupić oddzielnie i samemu zamontować. To proste urządzenie potrafi zmniejszyć przepływ do 40% przy jednoczesnym zwiększeniu komfortu podczas mycia ponieważ napowietrzonej wody wydaje się być więcej. Niestety odnośnie pryszniców trzeba wymienić słuchawkę, jednak wydatek na nią szybko się zwróci.

Jak zaoszczędzić na prądzie

Samochody elektryczne reklamowane są jako ekologiczne, jednak tak długo jak będziemy mieli prąd z elektrowni węglowych jest to mitem. To samo odnosi się do gospodarstwa domowego. Ogrzewanie na prąd spełni swoje eko zadanie jeżeli zadbamy o jego racjonalne stosowanie. Jeżeli to możliwe najlepiej każde pomieszczenie ustawić na indywidualne potrzeby. W sypialni czy kuchni wystarczą niższe temperatury niż w łazience. Teoretycznie istnieją wytyczne określające najkorzystniejsze ustawienia, jednak lepiej samemu opracować optymalną temperaturę. Użytkownicy telefonów i innych urządzeń wymagających ładowania często zastanawiają się czy ładowarka pozostawiona w gniazdku pobiera prąd. Odpowiedz nie jest jednoznaczna. Wszystko zależy jaka to ładowarka. Jeżeli nie posiada kontrolek i jest nowego typu to pobór prądu następuje dopiero w momencie podłączenia urządzenia.Ciekawą alternatywą są czasowe programatory. To niewielkie urządzenia wkładane do gniazdka pozwalające odciąć i włączyć prąd w konkretnym czasie. Doskonale sprawdzają się przy ładowarkach czy sprzętach które np. nie używamy w nocy.  

Licencja: Creative Commons