Od jesieni ubiegłego roku, można zauważyć rosnące ceny nawozów. Wszystko za sprawą wzrastających cen gazu i energii elektrycznej. Obecnie odnotowaliśmy już 50% wzrost cen gazu w skali roku i ok 15% wzrost cen za energie elektryczną na przestrzeni ubiegłego roku. 

Data dodania: 2019-08-09

Wyświetleń: 419

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 1

WIEDZA

-1 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Ceny nawozów rosną. Kolejne podwyżki jeszcze przed Nami!

Producenci nawozów informują także, że rosnące ceny za nawozy determinowane są także wzrostem opłat środowiskowych np. za emisje dwutlenku węgla.

Ceny nawozów 2019 – prognozy

Rosnące ceny nawozów dość mocno odbijają się na popycie. Wpływają znacznie na zarobki dystrybutorów jak i samych producentów. Niestety nie zapowiada się, aby ceny te miały nagle spaść. Obecnie ceny mocznika dochodzą nawet do 1600zł/t gdzie jeszcze przed rokiem tona mocznika kosztowała ok. 1400zł. W 2019r odnotowano także wzrost cen saletry około 200zł za tonę. Podobny wzrost tyczy się soli potasowej, jeszcze przed rokiem można było ją kupić za około 1300zł, a obecnie trzeba na nią wydać o 200zł więcej na tonie. Znaczące wzrosty cen nawozów odnotowują również rynki zagraniczne, nie ma więc co się łudzić, że towar importowany spowoduje nagły spadek cen. Tutaj sprawdzisz ceny nawozów https://polfert.com.pl/ceny-nawozow-p4.html

Ceny nawozów wieloskładnikowych oraz fosforowych również odnotowały znaczne podwyżki. Wszystko za sprawą nie tylko drożejącego gazu, ale także wzrostu cen fosforytów, co dało się odczuć nie tylko na rynku polskim, ale także na rynkach zagranicznych. Tę napędzającą się koniunkturę trudno będzie zahamować, ponieważ dystrybutorzy pozbawieni zapasów, będą ustalać wyższą cenę sprzedaży, gdyż wszystkie nawozy drożeją, a każda nowa dostawa wiąże się z wyższą ceną. Jedyną szansą w najbliższym czasie jest chiński mocznik, który ma być dostępny w konkurencyjnych cenach. Może to spowodować obniżkę niektórych cen. Jest jednak to daleko idąca prognoza, gdyż podwyżki cen tycza się także maszyn rolniczych, materiałów budowlanych oraz środków ochrony roślin.

Ceny nawozów na przestrzeni ostatnich lat.

Obserwując rynek i ceny nawozów na przestrzeni ostatnich lat, można zauważyć, iż ceny za nawozy mineralne, charakteryzują się dużą sezonowością. Zazwyczaj nawozy drożeją w początkowych miesiącach roku i w okresie półrocza następuje ich największy wzrost – kulminacja. Następnie w drugiej połowie roku, ceny za nawozy azotowe maleją. Tak kształtowały się ceny w roku 2017. Jednak w roku 2018 tendencja była całkowicie odwrotna. Od początku roku 2017 ceny nawozów stanęły w miejscu, a w okresie września zaczęły się podnosić. Z końcem roku ponownie dało się zauważyć spadek (nawozy cena).

Rosnące ceny nawozów odbiją się na licznych aspektach gospodarki. Jeśli producenci warzyw i roślin muszą wydać więcej na nawozy i pielęgnacje roślin to my kupujący musimy więcej za te produkty zapłacić. Niestety w najbliższym czasie nie ma żadnych przesłanek do tego, aby ta sytuacja miała się zmienić. Nawet napływ produktów z zagranicy nie będzie tańszą alternatywą. Sytuacja ta mogłaby się zmienić, gdyby ceny za prąd i gaz znacznie się zmniejszyły.

Licencja: Copyright - zastrzeżona