Obstawianie u bukmacherów kojarzy się z podejmowaniem ryzyka i pieniędzmi, a tam, gdzie łączą się te dwa czynniki, pojawia się temat uzależnienia od hazardu. 

Data dodania: 2019-08-01

Wyświetleń: 3152

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Zakłady bukmacherskie a uzależnienie od hazardu

Aktualny stan prawny nakłada na wszystkie działające legalnie zakłady bukmacherskie obowiązek umieszczania ostrzeżeń przed ryzykiem uzależnienia od gier hazardowych oraz dopuszczania do gry jedynie osób pełnoletnich, jednak to tylko początek drogi do walki z nałogiem.

 

  1. Uzależnienie od hazardu w klasyfikacji DSM
  2. Jak zakłady bukmacherskie mogą przeciwdziałać uzależnieniu od hazardu? 

 

Uzależnienie od hazardu rozwija się powoli i zwykle jedynie u jednostek, które posiadają do tego predyspozycje. Nie każdy więc może się uzależnić. Bardziej narażone są osoby, mające zaburzoną samoocenę, przejawiające problemy w kontaktach z innymi ludźmi oraz odczuwające silne pobudzenie, które pojawia się nieregularnie. Uzależnieniu sprzyja również częste wygrywanie dużych sum - jest groźne szczególnie dla osób o skłonnościach narcystycznych.

 

Uzależnienie od hazardu w klasyfikacji DSM

 

Patologiczny hazard, został rozpoznany jako choroba już w 1980 roku. Wtedy znalazł się w klasyfikacji DSM-III, stworzonej przez Amerykańskie Towarzystwo Psychiatryczne. Klasyfikacja ta zawiera opisy objawów chorobowych, stanowi pomoc w ich zdiagnozowaniu oraz zaplanowaniu leczenia. O uzależnieniu od hazardu świadczy kilkanaście zachowań, jednak wystarczy wystąpienie pięciu z nich, aby można było mówić o chorobie. Do najczęściej występujących objawów należą:

  •  koncentracja na graniu u bukmachera,
  • spędzanie na grze coraz większej ilości czasu,
  • traktowanie obstawiania jako odskoczni od codziennych problemów,
  • gra dla odegrania się za poniesione porażki,
  • pożyczanie pieniędzy na grę,
  • zdobywanie środków na grę z nielegalnych źródeł. 

Jak zakłady bukmacherskie mogą przeciwdziałać uzależnieniu od hazardu?

Wbrew powszechnej opinii, obstawianie u bukmachera może stanowić dobrą zabawę i sposób na rozładowanie stresu, jednak jest to rozrywka specyficzna, której założenia mogą doprowadzić do uzależnienia. Z tego powodu polskie prawo nakłada na zakłady bukmacherskie obowiązek przeciwdziałania uzależnieniom. Każdy legalny bukmacher musi umieszczać w widocznym miejscu w punkcie stacjonarnym lub na stronie internetowej tzw. zachętę do odpowiedzialnej gry, która w rzeczywistości jest ostrzeżeniem przed możliwością uzależnienia się od hazardu. Trzeba jednak pamiętać, że na rozwój uzależnienia wpływają głównie czynniki wewnętrzne, a otoczenie, w tym dostępność oferty zakładów bukmacherskich, mają mniejsze znaczenie.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena