W dzisiejszych czasach nawet na dość niszowe wydarzenia sportowe znaleźć można dziesiątki rodzajów zakładów bukmacherskich. Czym one się od siebie różnią i które z nich cieszą się największą popularnością?

 

Data dodania: 2021-06-23

Wyświetleń: 294

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Jakie są rodzaje zakładów bukmacherskich?

Zakłady prematch vs obstawianie live

Wszystkie zakłady bukmacherskie można podzielić na dwie kategorie. Zakłady stawiać można przed rozpoczęciem danego wydarzenia (zakłady przedmeczowe/ prematch) lub w jego trakcie (zakłady na żywo/ live). Te pierwsze w ofercie zakładów bukmacherskich pojawiają się z wyprzedzeniem (czasem nawet kilkumiesięcznym). Z koeli zakłady na żywo ze względu na swą specyfikę są dostępne wyłącznie podczas trwania danego wydarzenia sportowego. 

Zaletą zakładów przedmeczowych jest brak presji czasowej. Typer może dokonać analiz i w spokoju zastanowić się nad postawieniem zakładu. Zwykle też zakłady przedmeczowe obejmują szerszą liczbę możliwych do postawienia typów zakładów. Trzeba też podkreślić, że zakłady prematch cechują się stabilnością kursów. Te zwykle zmieniają się w niewielkim stopniu.

Z kolei zakłady na żywo są nieco trudniejsze, gdyż w ich przypadku decyzje trzeba podejmować na bieżąco. Wskazane jest także to, by śledzić przebieg danego wydarzenia np. przez transmisję live lub tracker wydarzeń dostępny na stronie bukmachera. Popularność zakładów na żywo bierze się z tego, że dostarczają one dodatkowych emocji. Kursy w zakładach live zmieniają się szybko i w znacznym stopniu. Przykładowo jedna bramka w meczu piłkarskim może sprawić, że kursy na zwycięzcę zmienią się o 180 stopni.

Większość graczy stara się łączyć obstawianie prematch z zakładami na żywo. Taka taktyka dostarcza różnych wrażeń i pozwala zmaksymalizować zabawę z grania u bukmachera. Początkującym typerom można jednak zalecić, by rozpoczęci oni swoją przygodę z zakładami bukmacherskimi od zakładów przedmeczowych, a dopiero z czasem zaczęli obstawiać na żywo.

Zakłady pojedyncze a kombinowane

Zakłady bukmacherskie dzieli się również pod względem liczby wydarzeń na jednym kuponie. Najprościej jest obstawić wyłącznie jedno wydarzenie (taki zakład jest znany, jako pojedynczy, solo lub single). W tym przypadku szanse gracza na wygraną zwykle są relatywnie duże.

Drugim typem zakładów są te kombinowane (zwane też akumulowanymi). W ich przypadku na kuponie obstawia się co najmniej dwa wydarzenia. Wygrana ma miejsce wtedy, gdy wszystkie wydarzenia z danego kuponu zostaną obstawione prawidłowo. Wiąże się to z większym ryzykiem, gdyż wystarczy jedna pomyłka, by kupon został rozliczony jako przegrany. Z drugiej jednak strony potencjalna wygrana z zakładów akumulowanych zwykle jest wyższa niż ta w przypadku zakładów pojedynczych. Kurs całkowity jest bowiem wynikiem mnożenia wszystkich kursów pojedynczych na danym kuponie.

Dostępne są też zakłady systemowe, będące modyfikacją tych kombinowanych. W ich przypadku wygrać można nawet wtedy, gdy któreś z wydarzeń zostanie błędnie obstawione. Przykładowo zakład systemowy 3/4 oznacza, że na kuponie z czterema zdarzeniami gracz może raz się pomylić, a i tak wygra. Naturalnie jednak każda pomyłka zmniejsza wysokość wygranej. 

Najpopularniejsze rodzaje zakładów bukmacherskich

Największą popularnością wśród typerów cieszą się relatywnie najprostsze rodzaje zakładów bukmacherskich. Wśród nich pojawia się:

  • 1X2 — w tym zakładzie ma się możliwość postawienia typu 1, X lub 2. Ten pierwszy oznacza obstawienie zwycięstwa gospodarzy danego wydarzenia sportowego, drugi remisu, a trzeci wygranej gości.
  • 1X lub X2 — ten zakład znany jest również jako podwójna szansa lub zakład z podpórką. Obstawiając 1X, przewiduje się zwycięstwo gospodarzy lub remis. Z kolei zakład X2 jest wygrany wtedy, gdy wygrają goście lub padnie wynik remisowy.
  • 12 — to zakład, który określa się również mianem dwu-drogowego. W jego przypadku typer przewiduje wygraną gospodarzy lub gości. Innymi słowy, zakład jest przegrany tylko wtedy, gdy padnie remis.
  • Handicap — to zakład, który zwykle pojawia się w przypadku wydarzeń z wyraźnym faworytem. Polega on na przyznaniu teoretycznie słabszej drużynie wirtualnego bonusu. Na przykład w meczu FC Barcelony z Cadiz, może występować handicap 2 na ten drugi zespół.  Oznacza to, że Cadiz otrzymuje dwie wirtualne bramki. Jeśli wtedy gracz postawi kupon na Cadiz, to wygra np. wtedy, gdy to FC Barcelona wygra wynikiem 2:1 (dwie dodane bramki zmieniają wynik na 2:3).
  • Zakłady over lub under — w tym przypadku typuje się czy liczba konkretnych zdarzeń będzie miała miejsce w danym spotkaniu. Przykładowo obstawić można to, że w danym meczu piłkarskim padną co najmniej 3 bramki.
  • Dokładny wynik — to rodzaj zakładów, w którym obstawia się konkretny wynik, np. to, że w danym spotkaniu padnie wynik 3:2.
  • Zakłady half time — w tym przypadku obstawia się wynik, jaki padnie w połowie spotkania. Przykładowo stawia się zakład na to, że pierwsza połowa meczu piłkarskiego zakończy się wynikiem 0:0.

Zakłady zależne od dyscypliny sportowej

Niektóre rodzaje zakładów bukmacherskich są dostępne wyłącznie w wybranych dyscyplinach sportowych. Na przykład liczbę rzutów rożnych obstawić można wyłącznie w piłce nożnej, liczbę gemów w tenisie,  a liczbę wygranych map w niektórych dyscyplinach e-sportowych.

Dostępność typów zakładów bukmacherskich zależy również od tego, czy dana dyscyplina sportowa jest rozgrywana indywidualnie, czy zespołowo. Przykładowo w dyscyplinach takich jak np. skoki narciarskie często obstawić można to, który zawodnik osiągnie wyższą pozycję w konkretnych zawodach. Te zakłady są znane jako head to head.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena