Zakup i sprzedaż kryptowalut stanowi transakcje na prawach majątkowych. Aktualnie najpopularniejszą kryptowalutą jest bitcoin, lecz istnieje jeszcze kilka tysięcy innych wirtualnych monet, określonych mianem “altcoinów”.
Kryptowalutą nazwać można także rozproszony system księgowy, który przechowuje informacje o stanie posiadania w umownych jednostkach. Posiadacz wirtualnego środka płatniczego przechowuje go na swoim komputerze, do którego ma bezpośredni dostęp. Transakcja z użyciem wirtualnych monet dokonuje się w sposób elektroniczny. Dotychczas wszelkie operacje z użyciem kryptowalut wolne były od kontroli polityków czy międzynarodowych instytucji finansowych.
Nowe zasady regulujące opodatkowanie kryptowalut weszły w życie wraz z ustawą z października 2018 roku o zmianie Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, od osób prawnych oraz Ordynacji podatkowej. Do końca roku 2018 brak było jasno określających oraz wyjaśniających przepisów, do którego źródła przychodu zakwalifikowany może zostać zysk ze sprzedaży kryptowalut. Odpłatne zbycie wirtualnej waluty uznać należy jako zbycie praw majątkowych.
Negatywną zmianą dla podatników jest przede wszystkim utrata możliwości łączenia przychodów z kryptowalut z innymi przychodami z kapitałów lub zysków pieniężnych. Od stycznia 2019 roku podatnicy stracą także prawo do odliczania strat z handlu kryptowalutami. Resort finansów przewiduje w projekcie kompleksowe uregulowanie spraw związanych z opodatkowaniem dochodów, które pochodzą z obrotu wirtualnymi walutami. Przychody tego typu kwalifikowane będą jako przychody z kapitałów pieniężnych lub zysków kapitałowych.
Podatnicy kryptowalut zobowiązani zostaną również do wykazania w zeznaniu rocznym wszystkich poniesionych w trakcie roku kosztów, nawet wtedy, gdy dany podatnik nie uzyska przychodów. Wszelkie wprowadzane zmiany mają na celu uporządkowanie spraw związanych z podatkami oraz obrotem kryptowalutami.
Opodatkowanie kryptowalut 2019 stawką w wysokości 19% nie jest więc jedyną modyfikacją, jaką została wprowadzona. Inwestor kryptowalutowy powinien przede wszystkim pamiętać, że na koniec roku zobowiązany zostanie do wypełnienia deklaracji PIT-38, ponadto od swoich dochodów zapłaci jedną stawkę w wysokości 19%, jeżeli poniósł stratę na obrocie kryptowalutami, to wówczas strata ta powiększać się będzie w następnym roku. Na koniec, bezwzględnie i obligatoryjnie przechowywać należy rzetelne dowody zakupu i sprzedaży kryptowalut, w tym pliki historii z giełd oraz przelewów do celu zeznania oraz ewentualnej kontroli.