Jeśli czytasz ten artykuł, to prawdopodobnie doświadczyłeś porzucenia przez partnerkę bądź partnera. Jesteś z tego powodu zły/smutny/rozpaczony/wściekły i odczuwasz jeszcze masę innych negatywnych emocji. Nic dziwnego. Tym bardziej, jeśli nie wiesz, co było powodem rozstania

Data dodania: 2019-05-28

Wyświetleń: 1228

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Rozstanie - 13 najczęstszych powodów rozstań

Może jeszcze nie doszło do rozstania, ale czujesz, że kondycja Twojego związku nie jest na najlepszym poziomie. Wtedy koniecznie musisz przeczytać poniższy artykuł i zapobiec głównym powodom rozstań.

Regularnie pomagam moim klientom w kwestii powrotu do byłego partnera oraz pogodzenia się z samym faktem rozstania, zanim to się jednak dzieje, dokładnie wyjaśniam przyczynę i powód rozstania. Najczęstsze z nich wymieniam w artykule poniżej

Dzięki temu będziesz w stanie zrozumieć przyczynę rozstania i podjąć odpowiednie działania

Rozstanie powód #1 - Ograniczanie wolności

Bardzo dużo związków, (o zgrozo) nie tylko nastoletnich, wymyśla sobie różne zakazy, nakazy i sztuczne zasady, które mają świadczyć o wierności i oddaniu w miłości. Niestety, efekt bardzo częsty jest odwrotny do zamierzonego.

Jeśli w swoim związku:

  • zakazywałeś partnerowi spotykania się z jego znajomymi
  • Traktowałeś swoją rację jako najważniejszą w każdej sytuacji
  • Kontrolowałeś partnera na każdym kroku, co robi, gdzie jest, z kim się spotyka
  • Wysyłałeś dziesiątki smsów dziennie i regularnie męczyłeś ją/jego telefonami, by sprawdzić, czy aby na pewno Cię nie zdradza

To nic dziwnego, że Twój partner w końcu nie wytrzymał i odszedł. Nie da się nikogo zmusić zaangażowania w relację ani tym bardziej do miłości.

Im bardziej będziesz starał się kontrolować swojego partnera, tym rzadziej będzie mówił Ci prawdę co do tego, co naprawdę myśli, robi i gdzie jest. Jest to również bardzo częsty powód nie tylko rozstań, ale też zdrad

Rozstanie powód #2 - Zaburzona równowaga uczuć

Równowaga uczuć to jedno z najbardziej kluczowych zagadnień w temacie długoterminowych relacji. Polega ona na inwestycji w Waszą relację, czyli poziom zaangażowania. Należy regularnie dążyć do równowagi, czyli, żeby Wasze starania o związek były mniej więcej na poziomie 50/50

Oczywiście, nie należy popadać w paranoję i starać się, by na każde zaproponowane przez Ciebie spotkanie, partner bądź partnerka wyszedł z propozycją kolejnego spotkania. Problem pojawia się jednak wtedy, gdy:

  • To Ty zawsze pierwszy piszesz
  • To Ty zawsze inicjujesz spotkania
  • Dbasz o związek dużo bardziej niż Twój partner
  • Chcesz się spotykać np. 5 razy w tygodniu, podczas gdy Twojemu partnerowi wystarczą 2 lub 3 spotkania

Jeśli powyższe występują, to równowaga uczuć jest zaburzona i trzeba jak najszybciej doprowadzić ją do odpowiedniego poziomu. Jeśli zauważasz, że to Ty bardziej angażujesz się w relację, ale partner co jakiś czas również wychodzi z inicjatywą, to nie ma tragedii, wtedy ta równowaga jest mniej więcej na poziomie 70/30.

Problem pojawia się jednak wtedy, gdy Ty dajesz od siebie 90%, a partner tylko 10%, więc jego zaangażowanie właściwie sprowadza się do odpowiedzi na Twoją inicjatywę, a i to nie zawsze występuje.

Jeśli przegiąłeś, warto zachować odrobinę dystansu. Na przykładzie spotkań:

Jeśli w jednym tygodniu zaproponowałeś spotkanie 4 razy, a partner zgodził się na 2, jest to jasny sygnał, że nie potrzebuje on aż 4 spotkań w tygodniu (pomijając okoliczności, jak np. to że miał w danym tygodniu dużo pracy)

Jeśli jednak taka sytuacja trwa miesiącami, to partner co raz bardziej zacznie się od Ciebie oddalać. Warto wtedy odrobinę powiększyć dystans i nie proponować tak często spotkań.

Relacje damsko - męskie działają na bardzo nieintuicyjnej zasadzie - gdy naciskasz, zostaniesz odepchnięty. Jeśli jednak zostawisz odrobinę luzu, pokażesz dystans, partner sam z siebie zacznie się trochę bardziej angażować.

Rozstanie powód #3 - Przeciwieństwa się przyciągają

Duża część społeczeństwa uważa, że przeciwieństwa się przyciągają. W fizyce to jak najbardziej jest prawda, dwa magnesy o przeciwnych biegunach będą ze sobą sklejone. Niestety, w relacjach damsko - męskich jest trochę inaczej

Owszem, przeciwieństwa mogą zostać do siebie przyciągnięte, niestety jednak budowanie długoterminowej relacji bardzo szybko pokaże, że do siebie nie pasujecie.

Na początku może być super, Ty lubisz pracować w nocy, ona wtedy śpi, Ty lubisz zdrowe jedzenie, ona uwielbia fast foody. Na początku może to prowadzić do droczenia się, czyli seksownego flirtu i sytuacyjnych żartów.

Niestety w długotrwałej relacji trwającej kilka miesięcy bądź nawet kilka lat, to może być bardzo męczące.

Początkowa faza każdego związku to faza namiętności, gdzie zazwyczaj czujemy motylki w brzuchu, bardzo się staramy i przymykamy oko na wady naszego partnera, czasem nawet w ogóle ich nie zauważając.

Niestety, po kilku miesiącach albo latach, substancje chemiczne takie jak dopamina w naszym mózgu przestają być aktywne w takim stopniu, w jakim miało to miejsce na początku i co raz wyraźniej zaczynamy dostrzegać wady partnera i to, że więcej nas dzieli, aniżeli łączy.

Warto zatem dobierać sobie partnera na zasadzie podobnego trybu życia. Jeśli oboje pracujecie w korporacji, prawdopodobnie będziecie rozumieli swoją pracę lub szybki tryb życia. Jeśli oboje lubicie sport i odżywiać się zdrowo, raczej nie będziecie się kłócili o to, co zjeść na obiad, a ponadto będziecie spędzali czas aktywnie, gdyż to jest Waszą wspólną pasją

Rozstanie powód #4 - Wypalona namiętność

Jak wspomniałem wcześniej, każdy związek na początku przechodzi fazę namiętności. Jest  to oparte o trójczynnikową teorię znanego amerykańskiego psychologa Roberta Sternberga, która sprawdza się w praktyce. Wykres przedstawiający poszczególne czynniki miłości (Namiętność, Intymność, Zaangażowanie) widać poniżej:

rozstanie, trójczynnikowa teoria miłości, robert sternberg

Jak widać na wykresie, namiętność bardzo szybko rośnie, niestety równie szybko spada. Jeśli jesteś w związku co najmniej kilka miesięcy lub ponad rok (jest to indywidualne u każdej pary), to powinieneś skupić swoje działanie na tym, żeby zwiększyć namiętność w swoim związku. Dobrym sposobem jest urozmaicenie Waszego życia łóżkowego. 

Rozstanie powód #5 - Związek z samotności

Większość związków powstaje z samotności. Mężczyźni i kobiety dalej łudzą się, że jeśli są samotni i nieszczęśliwi, to związek z drugą osobą pozwoli im zdobyć prawdziwe szczęście. Niestety, nie działa to w ten sposób.

Jeśli zwiążesz się z osobą, która jest tak samo nieszczęśliwa jak Ty, razem raczej nie będziecie szczęśliwi. Podobnie w przypadku, gdy Ty jesteś nieszczęśliwy, a Twój partner promieniuje szczęściem. Początkowo będzie Cię wspierał, da Ci trochę Twojego szczęścia, jednak na dłuższą metę jest to frustrujące i męczące, gdy Ty sam nie potrafisz sam odnaleźć w sobie szczęścia.

Dlatego rekomenduję najpierw stworzyć swoje życie tak, byś był szczęśliwy, a dopiero później szukać osoby z którą będziesz mógł dzielić szczęście. Dlatego, że:

"Szczęście, to jedyna rzecz, która się mnoży, jeśli się ją dzieli"

jak to powiedział ktoś mądry

Rozstanie powód #6 - Brak związkowego doświadczenia

Tworzenie szczęśliwych związków, to umiejętność, jak każda inna. Istnieją pary, które poznały się w szkole średniej lub na studiach i do końca życia są razem w szczęśliwym związku. Jednakże, znakomita większość par ma problemy z komunikacją potrzeb, słuchaniem partnera i podejmowaniem działań w ten sposób, żeby życie we dwoje było czymś pięknym, a nie tylko smutną koniecznością ze względu na dzieci i wspólny kredyt.

Jeśli zostałeś porzucony przez partnerkę i był to Twój pierwszy związek, to wyciągnij wnioski  i jak najczęściej edukuj się o relacjach damsko - męskich, żeby uniknąć podobnych błędów w Twoich przyszłych relacjach. Zbieranie doświadczenia, zwłaszcza w kwestii relacji damsko - męskich bywa bardzo bolesne, jednak gwarantuję Ci, że wszystkie związki które do tej pory tworzyłeś wniosły coś dobrego do Twojego życia i jeśli tylko uważnie je przeanalizowałeś, kolejne relacje na pewno będą lepsze

Rozstanie powód #7 - Monotonne spędzanie czasu

Gdy faza namiętności w związku opada i jesteście razem rok lub więcej, zauważalnym czynnikiem w Waszym życiu powinna być monotonia. W końcu robienie ciągle nowych rzeczy jest czasochłonne. Jeśli macie za sobą chodzenie razem do kina, uprawianie sportu, wycieczki, spędzanie czasu ze wspólnymi znajomymi czy jakiekolwiek inne aktywności, może być ciężko szukać ciągle nowych rzeczy.

To normalne, że po pewnym czasie do związku wkrada się rutyna i możecie odczuć, że nie jest między Wami tak jak dawniej. Gorzej, jeśli w ogóle nie będziecie o tym ze sobą rozmawiać i zamiast ze sobą, zaczniecie żyć obok siebie. Ciągle te same randki i rozmowy na te same tematy będą powodować, że będziecie się co raz bardziej od siebie oddalać. Konsekwencją tego może być rozstanie, dlatego warto ustawić sobie nawyk regularnego robienia nowych (nawet najbardziej szalonych) rzeczy we dwoje.

Dzięki temu stale będziecie doświadczali czegoś nowego, minimalizując szanse na rutynę i monotnię.

Rozstanie powód #8 - Toksyczna zazdrość

Jeśli w głębi duchu martwisz się, czy aby na pewno Twój partner spędza czas z odpowiednimi osobami, to jest normalne. Jest on dla Ciebie bliską osobą, więc najzwyczajniej w świecie się o niego troszczysz

Niestety, wiele ludzi tkwi w toksycznych związkach, którym towarzyszą ciągłe kłótnie oto z kim druga osoba spędza czas.

Jest to szczególnie ważne, jeśli czujesz się dużo mniej atrakcyjny od swojego partnera. Jeśli nie popracujesz nad swoją atrakcyjnością i samooceną, partner może się z Tobą rozstać. Dzieje się tak dlatego, że nikt na dłuższą metę nie wytrzyma oskarżeń i robienia sztucznych dramatów.

Rozstanie powód #9 - Złe towarzystwo

Sprawa jest jednak nieco inna, gdy widać gołym okiem, że środowisko partnera ma na niego zły wpływ. Dzieje się to bardzo często w sytuacjach, gdy dwójka osób dobierze się na zasadzie przeciwieństw. On lubi wypić i zapalić oraz spędzać czas w zadymionym barze z gośćmi, którzy za sam wygląd powinni dostać 5 lat w zakładzie karnym, a ona spokojna, cicha myszka.

Niestety, w takiej sytuacji żadne próby "naprawienia" partnera nie pomogą. On dalej będzie pił, palił, przeklinał i co tam jeszcze złego można wymyśleć, dopóki będzie przebywał w takim towarzystwie. Siłą go stamtąd nie wyciągniesz, szantaż to również nie jest dobre rozwiązanie. W takim wypadku rozstanie oszczędzi Ci mnóstwo energii i czasu, które możesz spożytkować np. na znalezienie bardziej pasującej do Ciebie osoby

Rozstanie powód #10 - 35743533 osób decyzyjnych w związku

Szczególnie w Polsce, ten problem jest dość powszechny, a rzadko się o nim mówi. Jeśli rodzice/babcia/wujek czy Twoi znajomi decydują za Ciebie, jak powinieneś się zachowywać względem Twojej partnerki bądź partnera, to kolokwialnie mówiąc masz... No, lepiej, żebym tego nie pisał

Bardzo często przyczyną rozpadu (nawet szczęśliwych) związków są osoby trzecie. Im więcej osób jest zaangażowanych w Wasze życie prywatne, tym dla Was gorzej. Niestety, żyjemy w kraju gdzie każdy jest specjalistą od relacji damsko - męskich i każdy wspaniale Ci doradzi. Szkoda tylko, że nie poniesie odpowiedzialności za konsekwencje, które bardzo mocno odczujesz na własnej skórze, jeśli go posłuchasz.

Jeśli masz problem z decydowaniem za siebie i/lub za swoją partnerkę bądź partnera w swoim związku, to porównaj sobie relacje damsko - męskie do medycyny. Czy jeśli jesteś chory, to pytasz wszystkich dookoła co robić w takiej sytuacji? Raczej nie.

Po prostu kupujesz leki w aptece lub idziesz do lekarza, żeby to zbadał. Tak samo robi się w kwestii relacji damsko - męskich. Idziesz do trenera, który rozwiązał już setki, jeśli nie tysiące problemów podobnych do tych z Twojego związku. Oczywiście, robisz tak, jeśli chcesz, żeby wszystko skończyło się happy endem.

Inaczej możesz słuchać się kogo popadnie i oddawać władzę w Twoim związku (która należy się Tobie i Twojemu partnerowi) osobom postronnym, co nie skończy się dobrze.

Rozstanie powód #11 - Zamiatanie problemów pod dywan

Edukacja szkolna ma podstawowy problem. Nikt nas nie uczył sztuki rozmowy i właściwej komunikacji, więc każdy z nas musi się nauczyć tego samemu.

Gwarantuję Ci, że zamieciony problem pod dywan urośnie i wybuchnie za kilka tygodni, miesięcy, a w skrajnych przypadkach nawet lat. Zazwyczaj, im dłużej będzie pod tym dywanem trzymany, tym większy będzie wybuch. Jeśli jest coś, co nie pasuje Ci w Twoim partnerze (nie mówię o jego cechach, a raczej o zachowaniu) to koniecznie z nim o tym rozmawiaj. Spokojnie wytłumacz mu, co czujesz, gdy zachowuje się w taki i taki sposób. Jeśli tego nie zrobisz, on sam z siebie się nie domyśli.

Ponadto, problem ciągle narasta i po jakimś czasie jest mała szansa, że będziesz mogła powiedzieć mu to w spokojny i opanowany sposób - prawdopodobnie rozmowa bardzo szybko przerodzi się w kłótnię.

Jeśli partner zrobił coś niestosownego względem Ciebie na imprezie, to nie rób scen przy wszystkich (niestety, miałem to nieszczęście uczestniczyć w takich spotkaniach i to wielokrotnie), a na spokojnie porozmawiaj o tym, gdy będziecie tylko we dwójkę. Wytłumacz dokładnie, o co Ci chodzi i spytaj, co możesz zrobić, żeby partner nie zachowywał się w taki sposób lub przynajmniej taki rodzaj zachowań ograniczył.

Rozstanie powód #12 - Brak empatii i zrozumienia

Podstawy psychologii. Mógłbym napisać na ten temat cały artykuł, ale lepiej będzie, jeśli po prostu przeczytasz na ten temat najlepszą książkę o relacjach międzyludzkich, jaką kiedykolwiek napisano.

Regularnie daję ją swoim bliskim na urodziny, bowiem jest to wiedza, którą powinien posiadać dosłownie każdy. Uniknęlibyśmy wtedy co najmniej połowy wszystkich konfliktów, kłótni czy braku zrozumienia dla drugiej osoby.

Nazwa książki to "Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi" autorstwa Dale Carnegie'go. Niech nie zwiedzie Cię banalny tytuł, bo ta książka odmienia życie. Dosłownie i w przenośni. Sam przeczytałem ją 3 razy, a podejrzewam, że do końca swojego życia przeczytam co najmniej drugie tyle.

Rozstanie powód #13 - Zmiana

Ostatni powód rozstania jest właściwie najbardziej bolesny, bo masz na to niewielki wpływ. Podczas trwania Twojego związku Twój partner ciągle zmienia się. Jeśli jesteś z kimś kilka lat, to jest totalnie inna osoba niż ta, z którą zaczęłaś związek. Jeśli Twój partner zawsze uwielbiał zimowe spacery lub włoską kuchnię, nie ma gwarancji, że będzie tak miał do końca życia. Warto mieć tego świadomość.

Tym bardziej, iż miałem do czynienia z przypadkami, gdzie dwójka ludzi zakochała się w sobie ze względu na pewną określoną u partnera cechę (np. on był zawsze szczery a ona zawsze lubiła spontaniczne wyjścia), a pod koniec związku mamy sytuację, gdzie on nienawidzi jej życia bez planu, a ona ma dość jego bezpośredniości. Takie sytuacje się zdarzają i należy się z tym pogodzić.

Każdy z nas się zmienia, jeden szybciej, inny wolniej. Musisz to zaakceptować, jeśli chcesz prowadzić udane relacje. Czasem lepiej jest się po prostu rozstać, zapamiętać pozytywne chwile i iść dalej. Kto wie, co jeszcze na Ciebie czeka

Drogi czytelniku, jeśli widzisz w tym artykule wartość - Koniecznie podziel się nim na swoim fejsbuku :)

Licencja: Creative Commons
0 Ocena