Jak sprawdzić zdolność kredytową? Jakie czynniki wpływają na zdolność i czy można ją poprawić?

Data dodania: 2019-05-22

Wyświetleń: 754

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Co wpływa na naszą zdolność kredytową i w jaki sposób ją poprawić?

Jak sprawdzić zdolność kredytową?

Jeśli zdecydowaliśmy się wziąć kredyt lub pożyczkę, powinniśmy zadbać o posiadanie zdolności kredytowej. Zdolność kredytowa odnosi się do zdolności spłaty zadłużenia określonej kwoty wraz z naliczonymi odsetkami. Banki zwracają uwagę na ten aspekt, aby ograniczyć ryzyko niespłacania rat przez kredytobiorcę i upewnić się, czy posiada on stałe dochody. Na rynku znajdziemy także pożyczki krótkoterminowe, które otrzymamy bez posiadania zdolności. Takie rozwiązanie cieszy się coraz większą popularnością, jednak nie sprawdzi się, jeśli potrzebujemy bardzo dużej kwoty pieniężnej. Własną zdolność możemy sprawdzić na stronie BIK (Biura Informacji Kredytowej).

Ocena zdolności kredytowej

Bank zazwyczaj bardzo dokładnie weryfikuje zdolność klienta, sprawdzając wiele czynników. Proces ten polega na kontroli przychodów i wydatków pożyczkobiorcy, a także określeniu, co może mieć na nie wpływ. Przeważnie największe znaczenie mają aspekty związane z; wysokością kosztów utrzymania miesięcznego, obecnymi zadłużeniami, wysokością otrzymywanych dochodów i regularnością.

Bank weryfikuje także inne czynniki, takie jak wiek kredytobiorcy, ilość osób na utrzymaniu, stan cywilny, historia kredytowa, sytuacja zawodowa - staż pracy i posiadana umowa o pracę.

Jak poprawić zdolność kredytową?

Otrzymanie kredytu wiąże się z posiadaniem umowy o pracę, najlepiej na czas nieokreślony. W przypadku np. umowy o dzieło bank nie ma pewności co do stabilnych przychodów klienta, dlatego z uzyskaniem kredytu może być trudniej. Najbardziej przychylnie banki patrzą na osoby, które nie mają żadnych zadłużeń - posiadany kredyt i limity na karcie mogą obniżyć zdolność kredytową. Jeśli możemy obejść się bez karty, warto z niej zrezygnować.

Bardzo ważne znaczenie ma także okres kredytowania - im dłuższy, tym większe koszty. Warto jednak zauważyć, że wydłużenie okresu kredytowania może wpłynąć na niższą ratę miesięczną. Na poprawę zdolności kredytowej może także wpłynąć wzięcie kredytu z bliską osobą - partnerem, rodzicem, bratem. To stanowi dodatkowe zabezpieczenie dla banku i jest mile widziane.

Ciekawą opcją jest spłacanie rat coraz niższych, jednak bank także zwraca na to uwagę. Lepiej wybrać kredyt z równymi ratami, co wpłynie na pozytywną decyzję kredytową.

Historia kredytowa może zostać sprawdzona przez kredytobiorcę nawet bez wychodzenia z domu - z takiej informacji skorzysta także bank w celu sprawdzenia wiarygodności finansowej. Klient ma szansę skorygować wszelkie błędy i uaktualnić dane. Bardzo pomocnym narzędziem jest Analizator Kredytowy BIK, który oszacuje szanse na kredyt, uwzględniając dane zawarte w raporcie BIK.

Podsumowując, jeśli staramy się o kredyt, musimy pamiętać o kilku rzeczach. Niezwykle ważne jest terminowe spłacanie pożyczek i otrzymywanie regularnej pensji na konto bankowe. Banki w tym przypadku są bardzo wyczulone i sprawdzą każdy aspekt związany ze sferą finansową kredytobiorcy.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena