Choć o inwestowaniu na giełdzie napisano już mnóstwo podręczników, to nadal pozostaje ono rodzajem gry, w której wynik nigdy do końca nie jest znany. W tym artykule podpowiemy co powinien wiedzieć początkujący inwestor by z tej gry móc wyjść zwycięsko.
Czym właściwie jest giełda i co można na niej kupić?
Osoby, które chcą zacząć grać na giełdzie mają zwykle na myśli papierów wartościowych, na której sprzedawane są instrumenty rynku pieniężnego. Można na niej kupić lub sprzedać akcje, obligacje i udziały, ale także dewizy czy złoto. Warto jednak wiedzieć, że to nie jedyny rodzaj giełdy, w podobny sposób funkcjonują też giełdy towarowe, czy giełdy usług.
W Polsce myśląc o giełdzie mamy zwykle na myśli Giełdę Papierów Wartościowych (GPW), i jej Główny Rynek, jest to rynek regulowany, na którym notowane są spółki dopuszczone na giełdę przez KNF. Oprócz tego w Polsce można kupować i sprzedawać m.in. na NewConnect czy Catalyst, ale spółki tam notowane nie podlegają tak ścisłym regulacjom. To oznacza, że są to rynki obarczone wyższym ryzykiem, a im wyższe ryzyko tym potencjalnie wyższe straty, lub zyski.
Kto może grać na giełdzie i co zrobić by zacząć?
Na giełdzie może grać każdy, ale nie bezpośrednio. Konieczne jest korzystanie z domów maklerskich, które mogą składać zlecenia kupna-sprzedaży w imieniu swoich klientów. Właśnie dlatego pierwszym krokiem, by zacząć grać na giełdzie jest założenie sobie rachunku maklerskiego. Zwykle najłatwiej to zrobić w banku, w którym posiadamy rachunek rozliczeniowy. Warto jednak wiedzieć, że za każdą transakcję pobierana jest prowizja, a wysokość tej prowizji może się różnić w zależności od domu maklerskiego. Dlatego jeśli planujemy dokonywać dużej ilości transakcji przed podpisaniem umowy z wybranym biurem maklerskim warto porównać cenniki przynajmniej kilku pośredników.
Jak zacząć grać na giełdzie?
Teraz najważniejsze, czyli co zrobić, by grając na giełdzie zarobić. Na początek warto zapamiętać, że taka forma inwestowania wymaga systematycznego wysiłku. Nie można, jak w przypadku lokaty, kupić akcji i czekać kilka miesięcy by sprawdzić co się z nimi dzieje. Ceny akcji czy innych instrumentów notowanych na giełdzie zmieniają się systematycznie, więc nieustannie trzeba śledzić kurs posiadanych aktywów, tak by móc je sprzedać w najlepszym momencie.
Grając na giełdzie nie powinno się jednak liczyć na szczęście, dlatego pierwszym krokiem powinno być zdobycie jak największą wiedzę na temat, zarówno funkcjonowania giełdy, jak i instrumentów w które chcemy inwestować. Warto na początek zdecydować się tylko na jeden rodzaj rynku i instrumentu, w który chce się inwestować, np. rynek akcji. Następnie należy dowiedzieć się jak najwięcej o narzędziach analitycznych, które mogą pomóc w podejmowaniu właściwych decyzji (np. dowiedzieć się co można wyczytać ze świec japońskich).
Ważne jest też określenie kwoty, którą chcemy zainwestować. Wbrew pozorom rozpoczęcie inwestowania na giełdzie nie wymaga astronomicznych kwot. Warto też, zwłaszcza na początku, inwestować kapitał który jest naszą własnością.
Grając na giełdzie warto się kierować jedną z ważniejszych zasad inwestowania-dywersyfikacją. W dużym skrócie oznacza to, że " nigdy nie władamy wszystkich jajek do jednego koszyka". Choć może to oznaczać mniejsze zyski, to przestrzeganie tej zasady gwarantuje nam ograniczenie strat w przypadku straty na którejś z inwestycji.