Płaca minimalna to prawnie ustalony najniższy dopuszczalny poziom wynagrodzenia pieniężnego za pracę najemną (na podstawie umowy o pracę) określony w postaci stawki lub minimalnego zarobku za pracę w obowiązującym wymiarze czasowym

Data dodania: 2019-03-25

Wyświetleń: 578

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Podwyższenie płacy minimalnej

Najniższa możliwa płaca jest ustalana co roku do 15 września przez państwo i ogłoszona w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polski “Monitor Polski”. Wynagrodzenie to pozostaje niezależne od poziomu kompetencji pracownika, a także pozostałych składników wynagrodzenia.

Od stycznia 2019 obowiązuje wyższa w porównaniu do lat ubiegłych płaca minimalna, która wynosi 2250 złotych brutto. Wzrostowi uległa również minimalna stawka godzinowa, która obecnie wynosi 14,70 złotych brutto. Dla porównania w 2018 roku stawka minimalna wynosiła 2100 złotych brutto, a godzinowa stawka minimalna była o złotówke niższa niż obecnie.

Minimalna stawka godzinowa

Zleceniodawca ma obowiązek prowadzenia ewidencji godzin poświęconych na wykonanie zlecenia. Sposób ewidencjonowania czasu pracy powinien zostać ustalony w umowie. Nie istnieją szczegółowe regulacje, określające, jak należy potwierdzać wykonywanie pracy. Zleceniobiorca musi okazać - przed terminem wypłaty wynagrodzenia informację o liczbie przepracowanych godzin, jeśli zapisy umowy nie wskazują konkretnego sposobu ewidencjonowania.

Spory o podwyższenie płacy minimalnej

O tym, że w 2019 roku wzrośnie płaca minimalna było wiadomo od dawna. Jej minimalny próg wzrostu ustalono na poziomie 117 złotych. Ministerstwo postulowało o wzrost wynagrodzenia minimalnego o 150 złotych. Związki zawodowe natomiast walczyły o podniesienie płacy do kwoty 2278 złotych, jednak po rozmowie z rządem ich stanowisko się trochę zmieniło.

Najniższa krajowa - praca na pół etatu

Z reguły pracownicy, którzy otrzymują wynagrodzenie na poziomie płacy minimalnej są zatrudnieni na pełny etat, jednak w przypadku zatrudnienia w niepełnym wymiarze czasu pracy, płaca minimalna jest proporcjonalna do tego wymiaru. Tak więc jeżeli pracownik zatrudniony jest na pół etatu w 2019 roku, to minimalne wynagrodzenie jakie otrzyma wynosi 1125 złotych brutto, co odpowiada połowie obowiązującej płacy minimalnej.

Płaca minimalna, a premia

Często zdarza się, że oprócz wynagrodzenia zasadniczego pracownik otrzymuje również premię w różnej wysokości w zależności od miesiąca. W sytuacji, gdy łączna wysokość premii i pensji jest niższa od płacy minimalnej, pracodawca musi w danym miesiącu uzupełnić wynagrodzenie do poziomu minimalnego. Nie może wypłacić pracownikowi mniej niż wynosi najniższe wynagrodzenie w Polsce, czyli 2250 złotych brutto.

Kto nie skorzysta z podwyżki płacy minimalnej?

Są osoby, które nie ucieszą się ze wzrostu minimalnego wynagrodzenia. Mowa o tych, którzy dopiero rozpoczynają własną działalność gospodarczą i mają prawo do preferencyjnych składek ZUS. Dla nich podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne stanowi kwota nie niższa niż 30% minimalnego wynagrodzenia. W 2019 roku do wyliczeń stosowana jest płaca minimalna wysokości 2250 zł brutto.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena